Przyszłość KGHM-u pod znakiem zapytania?

0
421
zdjęcie 2013-11-07-modernizacja-oddziału-huty-miedzi-Głogów@Głogów-fot.strona-KGHM--01-

Trwa spór o podatek od kopalin, który od 2012 roku musi płacić KGHM. Z raportu przygotowanego przez rząd wynika, że podatek nie wpływa negatywnie na spółkę. Z wnioskami w raporcie nie zgadza się Prawo i Sprawiedliwość twierdząc, że od czasu jego wprowadzenia sytuacja kombinatu radykalnie się pogorszyła. „Wprowadzenie tego podatku postawiło pod znakiem zapytania nie tylko sensowność realizowanych już inwestycji, ale i dalszą przyszłość KGHM-u w regionie LGOM-u” – mówi Wojciech Zubowski.

W środę miało miejsce posiedzenie Komisji Finansów Publicznych, którego tematem było rozpatrzenie „Informacji Rady Ministrów nt. wpływu podatku od wydobycia niektórych kopalin na sektor wydobywczy miedzi i srebra oraz na sektor finansów publicznych.”

„Jak wiadomo, wprowadzenie tego podatku postawiło pod znakiem zapytania nie tylko sensowność realizowanych już inwestycji, ale i dalszą przyszłość KGHM-u w regionie LGOM-u. Skoro już przy wprowadzaniu podatku, zarówno opozycja jak i samorządy, w tym również te rządzone przez PO, kwestionowały jego konstrukcję, oczekiwać należało, że Ministerstwo Finansów tym staranniej przygotuje po dwóch latach od wprowadzenia podatku, nakazaną ustawą informację, która odpowie na wszelkie pytania”  – mówi poseł Wojciech Zubowski.

Przypomnijmy, że w kwietniu Ministerstwo Finansów przygotowało raport na temat funkcjonowania podatku od niektórych kopalin. Wynika z niego, że miedziowy podatek nie wpływa w negatywny sposób na podmioty nim objęte.

Zdaniem posłów Prawa i Sprawiedliwości dokument przygotowany przez rząd jest nierzetelny i niepełny – „Niestety, przedstawiony przez rząd dokument nie ma nic wspólnego z rzetelnością i logiką. Nie odpowiada też na najważniejsze pytania stawiane przez posłów opozycji”  – uważa Zubowski.

Jak informuje Wojciech Zubowski na posiedzeniu komisji pod adresem przedstawiciela Ministerstwa Finansów padło wiele pytań, na które nie uzyskano merytorycznych odpowiedzi.

– „Nadal nie wiadomo, o ile KGHM może skrócić planowane prace w rejonie LGOMu, a więc jak długo jeszcze będą pracować nasi górnicy i hutnicy.  Nie wiadomo, czy nadal sens ma prowadzenie takich inwestycji jak Głogów Głęboki czy budowa pieca zawiesinowego w HM Głogów”  – mówi poseł.

Zdaniem Zubowskiego, próbujący odpowiadać na pytania posłów przedstawiciel Ministerstwa Finansów nie potrafił wyjaśnić poszczególnych zapisów przedstawianej przez siebie informacji. Po półtoragodzinnej dyskusji, przegłosowano skierowanie informacji na dalsze obrady Sejmu.

Posłowi PiS zapowiedzieli, że w najbliższym czasie sprawa podatku miedziowego zostanie skierowana do Najwyższej Izby Kontroli.

Podatek od kopalin został wprowadzony ustawa w 2012 roku. Wskutek tego obciążenia, dziennie wypływa ze spółki do skarbu państwa od 5 do 7 mln złotych. Zdaniem związkowców, jak i polityków PiS-u, po wprowadzeniu przez rząd podatku od kopalin, sytuacja KGHM-u radykalnie się pogorszyła.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.