Sprawdzian dla powiatowych służb

0
523
zdjęcie 2014-05-20-ćwiczenia-powiatowych-służb-001

W związku z sytuacją na Ukrainie do powiatu głogowskiego przyjmowana jest grupa 2 tysięcy uchodźców zza wschodniej granicy. Dodatkowo istnieje zagrożenie terrorystyczne na obiektach komunikacyjnych – to hipotetyczna sytuacja, która przeprowadzona zostanie w ramach ćwiczeń organizowanych na terenie trzech powiatów. Rozpoczynające się dzisiaj ćwiczenia, to największe takie działania w województwie dolnośląskim, których celem jest doskonalenie wspólnych działań wszystkich służb powiatowych współpracujących z organami zarządzania kryzysowego.

Dzisiaj ruszają ćwiczenia służb, inspekcji i straży pożarnej trzech powiatów polkowickiego, głogowskiego i lubińskiego. Szkolenia trwać będą przez trzy dni. Gospodarzem ćwiczeń jest powiat polkowicki, który razem z wojewodą dolnośląskim jest współorganizatorem przedsięwzięcia.

„Z naszej strony będzie sprawdzana gotowość naszych służb, gotowość starosty do różnego rodzaju działań w momencie wprowadzenia stanu wyjątkowego, gotowość szpitala głogowskiego oraz instytucji, które mogłyby przyjąć jednostki specjalne, które będą działać w terenie” – mówi Rafael Rokaszewicz.

To największe takie ćwiczenia w województwie dolnośląskim, których celem jest doskonalenie wspólnych działań wszystkich służb powiatowych współpracujących z organami zarządzania kryzysowego – „Warto przeprowadzać co jakiś czas takie szkolenia, bo można w nich sprawdzić procedury, standardy, aktualizacje bazy danych” – dodaje starosta głogowski.

Scenariusz tego przedsięwzięcia, rozpisany na trzy dni, składa się z wielu epizodów o różnym przebiegu i stopniu trudności. Wymagają one zaangażowania różnych służb, które muszą ze sobą współdziałać. W trakcie tego sprawdzianu to samo zadanie wspólnie wykonywać będą policjanci, funkcjonariusze straży i służby medyczne. Chodzi o sprawdzenie jak działa obecnie system reagowania kryzysowego oraz w jakich obszarach wymaga on doprecyzowania i dopracowania.

Jeden z przykładowych scenariuszy ćwiczeń: o godz. 9.55 na wschodniej nitce S 3 około 150 m na południe od kładki w Polkowicach dojdzie do zderzenia cysterny z samochodem osobowym. Z rozerwanego płaszcza cysterny wyciekać będzie ON. Dodatkowo w odległości 50 m dojdzie do zderzenia autobusu z busem. Poszkodowanych będzie 19 osób. W ćwiczeniach weźmie udział około: 74 strażaków, 30 policjantów, 14 funkcjonariuszy straży miejskiej, 18 lekarzy i personelu medycznego, 22 pracowników dróg krajowych i powiatowych oraz 40 uczniów ZS w Polkowicach. Symulowany wypadek, zaangażowanie dużej ilości ludzi i sprzętu, może prowadzić w niektórych okolicznościach do wystąpienia okresowych utrudnień na drodze krajowej.

Inna hipotetyczna sytuacja w jakiej będą sprawdzać się powiatowe służby to gotowość do przyjęcia ok. 2 tysięcy uchodźców zza wschodniej granicy. Dodatkowym utrudnieniem będzie zagrożenie terrorystyczne na obiektach komunikacyjnych.

Organizatorzy ćwiczeń zapewniają, że dołożą wszelkich starań dla zminimalizowania uciążliwości związanych z ćwiczeniami.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.