Wystawa ikon w głogowskim muzeum

0
569
plakat 2014-05-15-wystawa-ikon@MAH-@Głogów-001

Dzisiaj w Muzeum Archeologiczno-Historycznym odbędzie się otwarcie wystawy „Ikony z wizerunkami Bogurodzicy”. Na ekspozycję złożyły się obrazy ze zbiorów Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, które powstały na przestrzeni od XVIII do początku XX wieku. „Przygotowania do tej wystawy trwały bardzo długo. Efekt jednak jest wspaniały” – zapewnia rzecznik muzeum, Maciej Iżycki.

Dzisiaj, 15 maja o godzinie 17.00. otwarta zostanie wystawa prezentująca „Ikony z wizerunkami Bogurodzicy”. Ikony w głogowskim muzeum będzie można oglądać do końca czerwca. Doskonałą okazją do zwiedzenia wystawy będzie zbliżająca się Noc Muzeów, która w tym roku odbędzie się w sobotę 17 maja.

„…Ikona (greckie eikon) znaczy pierwotnie tyle co obraz.

Obraz o zdeterminowanej treści i funkcji, przedstawiający świętego i wykonany dla celów kultowych, przyjęty wraz z chrześcijaństwem ze zwyczajów i tradycji grecko-bizantyjskiej podobnie jak i wszelkie inne formy i typy sztuki chrześcijańskiej.

Według wschodniej tradycji pierwszą ikonę namalował św. Łukasz na blacie nazaretańskiego stołu, uwieczniając postać Maryi z Dzieciątkiem. Do dziś wielu ikonom maryjnym przypisuje się Łukaszową proweniencję. Ikona w historii sztuki jest wizerunkiem sakralnym związanym z tradycją chrześcijańskiego Wschodu, wykonanym najczęściej na desce techniką enkaustyczną lub temperową, według określonego wzoru. Z terminem „ikona” łączy się pojęcie „ikonografii”. W sensie etymologicznym ikonografia oznacza pisanie ikony i w tym znaczeniu termin ten funkcjonuje we wschodnim chrześcijaństwie. Czynność pisania ikony jest analogiczna do czynności przepisywania świętych ksiąg. Jedna i druga wymaga głębokiej wiedzy połączonej z modlitwą. Jedna i druga była pierwotnie zastrzeżona dla mnichów odznaczających się szczególną świątobliwością…” – pisze Roma Pilitsidis w folderze prezentującym wystawę.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.