Kontrolerzy czytelnictwa

0
721
zdjęcie 2014-05-15-studenci-PWSZ-czytają-w-autobusach-komunikacji-miejskiej@Głogów-001

Pasażerowie miejskiej komunikacji, jadąc wczoraj autobusem, mogli usłyszeć fragmenty Tuwima, Broniewskiego, Różewicza. Miało to związek z akcją głogowskich studentów, którzy czytając na głos fragmenty poezji i prozy promowali czytelnictwo i zachęcali do czytania w komunikacji miejskiej.

Wczoraj studenci kulturoznawstwa z PWSZ przeprowadzili w autobusach komunikacji miejskiej akcję „Miejskie podróże książkowe” promującą czytanie książek.

Akcja była zorganizowana po raz pierwszy na głogowskiej Uczelni, w ramach obchodzonego w dniach 8-15 maja Tygodnia Bibliotek – „Głównym celem akcji jest promocja czytelnictwa i zainteresowanie książką szerokiego kręgu społeczności lokalnej. Każdy z nas spędza ok. 20 minut w autobusie, chcemy zachęcić ludzi do tego, aby sięgali w tym czasie po dobre lektury” – mówi Marta Wieczorek, jedna z inicjatorek akcji, która na co dzień pracuje w bibliotece PWSZ.

Ponadto akcja ma też na celu zwiększenie prestiżu biblioteki i bibliotekarza oraz zwiększenie funduszy na zakup nowości – „Poprzez tę akcję chcieliśmy pokazać, że jesteśmy otwarci i kreatywni, że warto inwestować w bibliotekarzy i biblioteki” – dodaje Marta Wieczorek.

Studenci czytali pasażerom bardzo różnorodne teksty. Zaczynając od Tuwima, Małego Księcia, Broniewskiego, Różewicza, aż po Tolkiena.

Akcja cieszyła się zainteresowaniem i w większości przypadków spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród mieszkańców podróżujących komunikacją miejską -„Myślę, że to jest bardzo fajna akcja, zwłaszcza dla uczniów i młodszych dzieci, którzy będą mieli okazjeęzapoznać się z tymi tekstami, bo nie każdy już czyta takie utwory” – mówi pasażerka pani Elżbieta.

„Takie czytanie może kogoś pociągnąć, żeby zacząć czytać” – dodaje Tomasz, także podróżujący autobusem.

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.