Gmina Kotla: Radiowa kariera lokalnego zespołu

0
546
zdjęcie-2014-05-09-zespoł-Skidniowianie@gmina-Kotla-001

Zespół Folklorystyczny „Skidniowianie” z gminy Kotla nagrał kolejną audycję radiową, w której zaprezentował piosenki ludowe. Tym razem nagranie odbyło się dla Radia Zachód. To nie pierwsza przygoda zespołu z radiem. W styczniu tego roku zespół nagrał piosenki dla Radia Wrocław, które emitowane były na Liście Przebojów Ludowych.

Zespół Folklorystyczny „Skidniowianie” tym razem wystąpi na antenie Radia Zachód. Nagrania do audycji odbyły się 6 maja 2014r. na świetlicy w Skidniowie. Poprzez swoją twórczość zespół kultywuje tradycje kultury wiejskiej na terenie Gminy Kotla.

„Skidniowianie” w swoim dorobku posiadają zróżnicowany program artystyczny i odnoszą sukcesy na przeglądach i konkursach zespołów folklorystycznych.

Zespół powstał w 1983 r. z inicjatywy przewodniczącej KGW pani Józefy Ciunajcius. Pierwszym kierownikiem zespołu była pani Helena Ratajek. Obecnie kierownikiem jest pani Bogusława Kościelak. Można powiedzieć, że to zespół rodzinny i wielopokoleniowy. Skidniowianie występowali m.in. w Książu, gościnnie w gminie Pniewy, corocznie na przeglądach zespołów folklorystycznych Legnicy.

W ich bogatym repertuarze znajdują się utwory ludowe z różnych regionów Polski, piosenki kresowe, ukraińskie, pieśni biesiadne, religijne oraz w wykonaniu kapeli utwory do tańca, przygrywki, marsze i wiwaty. Do zespołu należą mieszkańcy Skidniowa i okolicznych miejscowości, w różnym wieku. Tworzy go 3-osobowa kapela: akordeon, skrzypce i perkusja oraz 12-osobowa grupa wokalna złożona zarówno z osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży.

„Skidniowianie” swoimi występami uświetniają wiele wydarzeń i uroczystości na terenie gminy oraz powiatu. W 2013r. „Skidniowianie” obchodzili jubileusz 30-lecia istnienia. Otrzymali wtedy jubileuszową nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przypomnijmy, że w styczniu tego roku zespół „Skidniowianie” uczestniczył w konkursie na najlepszy przebój ludowy w Radiu Wrocław. Dziesięć piosenek ludowych w wykonaniu członków zespołu znalazło się na Liście Przebojów Ludowych Radia Wrocław.

Będziemy infomować na naszym portalu o szczegółach dotyczących terminu emisji programu w Radiu Zachód.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.