Dzień polsko-węgierski w głogowskim muzeum

0
644
PLAKAT: 2014-05-07 Dzień Polsko-Węgierski w głogowskim Muzeum

10 maja do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie przyjadą goście z Węgier. Okazją będzie dzień polsko-węgierski. Jego organizatorem jest głogowskie muzeum oraz Węgierski Instytut Kultury w Warszawie. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji dla mieszkańców Głogowa.

– „Głogów wpisuje się we wspólną historię Polski i Węgier, warto więc utrzymywać dobre kontakty z węgierskimi partnerami” – twierdzi Leszek Lenarczyk, dyrektor muzeum w Głogowie.

Polsko- węgierski dzień w muzeum odbędzie się 10 maja. Rozpocznie się o godzinie 15.00 konferencją prasową, w której wezmą udział organizatorzy przedsięwzięcia oraz zaproszeni goście. Po konferencji, około godziny 15.35, wystąpią uczniowie Szkoły Muzycznej im. F. Liszta.

Po krótkim koncercie, o godzinie 16.00, rozpocznie się prezentacja multimedialnych prac przygotowanych przez uczestników konkursu historycznego „1914 – rekonstrukcja narodów Europy.”

Na godzinę 17.00 zaplanowano otwarty wykład Akosa Engelmayera – „Pierwsza Wojna Światowa – Węgry i Polska” oraz promocję książki Ferenca Molnara – „Galicja 1914 – 1915.”

O godzinie 18.45 odbędzie się natomiast otwarcie wystawy „W jak WĘGRY – W jak WINO”.

Całe przedsięwzięcie zrealizowane będzie wspólnie z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie i przy wsparciu Szkoły Muzycznej im. F. Liszta w Głogowie oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Głogowskie związki z Węgrami sięgają średniowiecza. W XV wieku miasto zdobył bowiem węgierski król – Maciej Korwin.

– „Flaga Głogowa została nadana właśnie przez Macieja Korwina. W herbie miasta widnieje również korwinowski kruk. Jest to chyba jedyne miasto śląskie, które ma coś wspólnego z Węgrami” – przypomina dyrektor Lenarczyk.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne już cztery lata temu podpisało umowę z Muzeum Deri w węgierskim Debreczynie. Efektem tej współpracy była między innymi wystawa „Mieszkańcy gwieździstego nieba”. Pod koniec maja pojedzie do Debreczyna wystawa prezentująca głogowski skarb. Współpraca pomiędzy placówkami nie polega jednak jedynie na wymianie wystaw. W Głogowie gościli na stażu pracownicy muzeum w Debreczynie. Pracownicy głogowskiego muzeum podpatrywali natomiast pracę swych węgierskich kolegów.

Od dwóch lat w głogowskim muzeum obchodzony jest Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W przyszłym roku to właśnie w MAH odbędą się ogólnopolskie obchody tego dnia.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.