Strona główna AKTUALNOŚCI Pierwszy egzamin maturalny mają za sobą

Pierwszy egzamin maturalny mają za sobą

0
371
zdjęcie-2014-05-05-matura-z-języka-polskiego@Głogów-01

Dziś ponad 300 tysięcy maturzystów przystąpiło do pierwszego egzaminu maturalnego z języka polskiego. W powiecie głogowskim maturę z polskiego pisało 1034 uczniów. Maturzyści mieli do wybory dwa tematy “Potop” Henryka Sienkiewicz i “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym trwał 170 minut. W tym czasie maturzyści musieli rozwiązać zadania zamknięte i otwarte na podstawie zamieszczonego w arkuszu fragmentu tekstu. Zadania polegały na wyborze właściwej odpowiedzi spośród kilku podanych w arkuszu, a także na wpisaniu właściwej kilkuwyrazowej odpowiedzi na zadane pytanie.

Drugim zadaniem na egzaminie maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym było napisanie dłuższego tekstu na podstawie wybranych dwóch utworów literackich.  Maturzyści mieli do wyboru jeden z dwóch tematów, a każdy z tematów bazował na dwóch utworach literackich. W tym roku maturzyści mieli do wyboru  “Potop” Henryka Sienkiewicza i “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

“Dla mnie tekst z Potopu był łatwiejszy, bardziej zrozumiały” – mówi Sylwia Drankiewicz, maturzystka z Zespołu Szkół im. J. Wyżykowskiego.

“Tekst był łatwy, ale zadania były podchwytliwe sformułowane” – dodaje – Karolina Dąbrowska, która także wybrała tekst Henryka Sienkiewicza.

Maturzystki teraz myślą już o jutrzejszej maturze z matematyki, której bardziej się obawiają.

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych – z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.

Absolwent zda egzamin maturalny, jeżeli z każdego egzaminu obowiązkowego w części ustnej i w części pisemnej otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania.

Maturzyści w całym kraju piszą takie same testy. Następnie ich prace są kodowane, a sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.