Pochwalą się kolekcją obrazów

0
537
zdjęcie-2014-04-24-noc w muzeum@MAH@Glogow-25.04.2014-01

Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Głogowie przygotowuje wystawę, która prezentować będzie malarstwo znaczących autorów reprezentujących różne kierunki w sztuce. Okazją do zapoznania się z głogowskimi zbiorami sztuki współczesnej będzie Noc w Muzeum, która odbędzie się 17 maja.

“Głogowskie Muzeum Archeologiczno – Historyczne to nie tylko ogromny zbiór zabytków. Od lat, placówka może poszczycić się także niezwykle ciekawym zbiorem sztuki współczesnej. Już w maju otwarta zostanie wystawa prezentująca najciekawsze prace składające się na tę kolekcję” – informuje rzecznik muzeum, Maciej Iżycki.

Zdecydowaną większość w muzealnych zbiorach sztuki współczesnej stanowi malarstwo. Nie brakuje jednak również niezwykle ciekawych grafik, rzeźb, czy też szkła artystycznego

“Podczas przygotowywanej właśnie wystawy, chcielibyśmy pokazać różne kierunki w sztuce. Na pewno zaprezentujemy malarstwo najbardziej znaczących autorów, których prace mamy w naszej kolekcji. Będzie więc można obejrzeć dzieła zarówno artystów ze środowiska warszawskiego, jak i wrocławskiego. Nie zabraknie także prac rodzimych plastyków” – mówi Roma Piltsidis, autorka wystawy.

Początek zbioru sztuki współczesnej w głogowskim muzeum sięga lat siedemdziesiątych, kiedy to w Głogowie pierwszy raz zorganizowano ogólnopolski plener artystyczny „Człowiek kształtuje i chroni środowisko”. Na przestrzeni ponad dwudziestu lat spotykali się w Głogowie artyści z różnych środowisk. To właśnie prace powstałe podczas plenerów były zaczątkiem kolekcji.

Ostatni plener odbył się w 1998 roku. Zbiór sztuki współczesnej ciągle jednak rósł – “Naszą kolekcję rozwijamy poprzez darowizny indywidualne artystów. Swego rodzaju tradycją stało się już, że autorzy, których wystawy organizujemy w muzeum, przekazują mu swoje prace. Często jest to ich inicjatywa” – opowiada Roma Pilitsidis.

Proces pozyskiwania prac do zbiorów trwa cały czas. W kwietniu kolekcję zasilił obraz Anny Szymanek. Pod koniec ubiegłego roku do Głogowa dotarły natomiast prace Krystyny Brzechwy. Doskonałą okazją do zapoznania się z głogowskimi zbiorami sztuki współczesnej będzie na pewno zbliżająca się Noc w Muzeum. W tym roku odbędzie się ona w sobotę, 17 maja w godzinach od 17.00 do 24.00.

Przypomnijmy, że tematem przewodnim tegorocznej Nocy w Muzeum będą Rzymianie i Celtowie. W związku z tym, przy zamku wystąpi grupa Carrantuohill, wykonująca muzykę celtycką.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.