KGHM: Rozpoczęto eksploatację miedzi poniżej 1,2 km

0
454
zdjęcie-2014-04-18-KGHM-głogów-przemysłowy-głęboki-01

“Historyczny moment” – tak mówiono o rozpoczęciu eksploatacji rudy miedzi na największej jak dotąd głębokości w obszarze górniczym Głogów Głęboki-Przemysłowy (GG-P). Wczoraj prezes Herbert Wirth  symbolicznym przyciskiem uruchomił wydobycie rud miedzi na poziomie 1200 m. Szacuje się, że zasoby eksploatacyjne kopalń KGHM-u pozwolą na wydobywanie złóż przez następne 40 lat.

KGHM rozpoczyna produkcję poniżej poziomu 1 200 metrów w obszarze górniczym Głogów Głęboki-Przemysłowy (GG-P) – podała spółka w komunikacie prasowym.

Koncern uruchomił wydobycie ze złoża Głogów Głęboki-Przemysłowy. Jego zasoby wynoszą ponad 290 mln ton rudy, co stanowi 25 proc. zasobów KGHM, o wysokiej w porównaniu do pozostałych złóż zawartości metali. GGP zawiera prawie 7 mln ton miedzi i 23 tys. ton srebra. Spółka ma koncesję na jego eksploatację do listopada 2054 r.

1200 m to najniższy poziom, z którego koncern będzie prowadzić wydobycie w Polsce i stawia to dodatkowe wymagania – na tej głębokości temperatura przekracza 40 stopni. “Jest to wielki sukces dla nas, udało się sklimatyzować rejony poniżej 1200 m i stworzyć takie warunki klimatyczne, żeby ludzie mogli pracować” – mówił Mariusz Kręgiel, nadsztygar górniczy ZG Rudna Północ.

– W okresie największego nasilenia robót eksploatacyjnych, tj. w latach 2028–2035, produkcja z tego obszaru wynosić będzie 10–11 mln ton rudy oraz 200–220 tys. ton miedzi elektrolitycznej rocznie – napisano w komunikacie.

Naszym celem jest przedłużenie wykorzystania optymalnych zdolności produkcyjnych kopalń i hut w Polsce o kolejne dziesięciolecia. Chcemy utrzymać wydobycie około 30 mln ton rudy i produkcję około 2 mln ton koncentratu miedzi rocznie. Pracujemy również nad rozpoznaniem potencjału dalszej eksploatacji w obszarach położonych na północ od obecnie zagospodarowywanych złóż – powiedział, cytowany w komunikacie, Herbert Wirth, prezes KGHM.

Zasoby eksploatacyjne kopalń oraz GGP pozwalają na oszacowanie czasu życia kopalń KGHM – przy utrzymaniu obecnego poziomu wydobycia – na 30-40 lat. Najgłębszy oddział KGHM-u znajduje się pod miejscowością Bieńków w gminie Grębocice.

KGHM posiada dostęp do czwartych pod względem wielkości zasobów miedzi na świecie. Ich łączna wielkość w Polsce szacowana jest na 1,2 mld ton rudy.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.