Nie dajmy się oszukać. Głogowska policja ostrzega

0
441
zdjęcie Arch.-2013-07-14-głogowska-policja-01

Zbliżają się Święta Wielkanocne. Tydzień przedświąteczny to okres wzmożonych przygotowań – czas wyjazdów i zakupów. Aby nie dać się okraść lub oszukać głogowska policja przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Bogdan Kaleta, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Głogowie, informuje o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, jakie należy zachować w czasie przedświątecznych przygotowań:

Jeśli udajemy się na dłuższy, kilkudniowy wyjazd poinformujmy o tym sąsiadów. Pamiętajmy, o właściwym zabezpieczaniu domów i mieszkań. Poprośmy ich o zwracanie baczniejszej uwagi na nasz dobytek i zabieranie ulotek sprzed drzwi. Właściwie zabezpieczmy także piwnice.

Podczas wyjazdów zachowajmy szczególną uwagę na drogach. Dostosujmy prędkość do warunków atmosferycznych oraz ilości użytkowników dróg. Pamiętajmy o zapięciu pasów bezpieczeństwa oraz właściwym zabezpieczeniu naszych pociech (stosujmy foteliki samochodowe oraz podkładki, stosownie do wieku oraz wzrostu dziecka).

Nie spieszmy się. Pamiętajmy, że lepiej dojechać kilka minut później niż uczestniczyć w zdarzeniu drogowym.

Odpowiednio zabezpieczajmy swoje pojazdy na parkingach. Sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie szyby przed opuszczeniem pojazdu. Nie pozostawiajmy w samochodzie żadnych dokumentów i wartościowych rzeczy. Parkujmy tylko w miejscach wyznaczonych.

Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas zakupów. Nie pozostawiajmy torebek i saszetek w koszykach, nośmy je zawsze przy sobie, na ramieniu lub trzymajmy w ręce. Portfele i telefony komórkowe nośmy tylko w wewnętrznych kieszeniach naszej odzieży. Nigdy nie wkładajmy wartościowych rzeczy do zewnętrznych kieszeni toreb, spodni lub kurtek. Zwracajmy szczególną uwagę na swoje pociechy, nie pozwólmy, żeby dzieci oddalały się od nas.

Szczególnie przy kasach zwracajmy uwagę na osoby znajdujące się w pobliżu i pilnujmy swojego mienia, nie kładźmy portfeli i torebek przy kasie, cały czas trzymajmy je przy sobie. Wybierając hasło pin przy płaceniu kartą zasłaniajmy urządzenia w taki sposób, aby nikt nie mógł odczytać naszych haseł. Nie zapisujmy ważnych haseł oraz kodów dostępu w notatnikach i portfelach, które mogą stać się łupem złodzieja.

Przemyślmy kilka razy propozycje od osób oferujących np. wytrzepanie dywanów, umycie okien posprzątanie mieszkania itp. Lepiej poradźmy się kogoś z bliskich, czy skorzystać z takiej oferty. Do mieszkań nie wpuszczajmy nieznajomych osób, które mogą chcieć nas oszukać lub okraść.

Pamiętajmy o konieczności szczególnego zwracania uwagi na swoje mienie (torebki, portfele, telefony) w miejscach, gdzie znajduje się dużo ludzi tj. autobusy, targowiska, cmentarze, kościoły.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.