Barwny orszak przeszedł ulicami Gaworzyc

0
440
zdjęcia 2014-04-14-korowód-palmowy@gmina-Gaworzyce-01

Wczorajsza niedziela na długo zostanie w pamięci mieszkańców Powiatu Polkowickiego, którzy przyjechali do Gaworzyc, by wspólnie i wyjątkowo obchodzić Niedzielę Palmową. Po uroczystej Mszy Świętej, głównymi ulicami miejscowości przeszedł palmowy korowód. Rozstrzygnięto dwa konkursy, podczas których wybrano najpiękniejszą palmę wielkanocną oraz najładniejszy stół wielkanocny.

Barwny orszak poprowadziły palmy przygotowane przez gminę Polkowice oraz gminę Gaworzyce. Za nimi do gaworzyckiego Pałacu podążali mieszkańcy. W Pałacu odbyła się kolejna część wydarzeń. Gminy, które zdecydowały się wziąć udział w wydarzeniach, rywalizowały ze sobą w dwóch konkurencjach: “Najpiękniejszy Stół Wielkanocny Powiatu Polkowickiego” oraz “Najpiękniejszą Palma Wielkanocna Powiatu Polkowickiego”.

“Komisja Konkursowa miała przed sobą trudne zadanie, gdyż gminy prezentowały bardzo wysoki poziom w obu kategoriach, a na ocenę składały się różne kryteria, m.in.:  pomysłowość aranżacji, estetyka nakrycia stołu, nawiązania do tradycji, świąteczne dekoracje ale również wielkanocne potrawy. Ostatecznie Jury przyznała Gminie Gaworzyce oraz Gminie Polkowice ex aequo pierwsze miejsca w obu kategoriach” – mówi Joanna Brodowska z Urzędu Gminy Gaworzyce.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się wielkanocne stoiska, przygotowane przez mieszkańców powiatu, wśród których można było znaleźć prawdziwe dzieła sztuki, zarówno tej kulinarnej jak również rękodzielniczej. Pieczone baranki, chleby, mazurki i mnóstwo pięknych świątecznych ozdób – wianuszki, wielkanocne zające i kurczaczki wykonane rozmaitymi technikami, pisanki i wiele innych różności. Podczas imprezy w sali kominkowej zaprezentowały się także zespoły folklorystyczne.

Gaworzycki Pałac stał się ośrodkiem ważnych przedsięwzięć kulturalnych, do których z pewnością należą “Stoły Wielkanocne Powiatu Polkowickiego”. Jest to miejsce spotkań nie tylko kół gospodyń wiejskich, ale również twórców rękodzieła, zespołów folklorystycznych i wszystkich tych, dla których ważny jest rozwój środowisk lokalnych.

“Najbardziej cieszy fakt, że zarówno w naszej gminie, jak również w całym powiecie, nie brakuje ludzi z pasją tworzenia, którzy chcą dzielić się z innymi swoimi pracami, doświadczeniami. Choć było nas dużo, mamy nadzieję, że z każdym kolejnym rokiem będzie nas jeszcze więcej” – dodaje Joanna Brodowska.

2014-04-14-korowod-palmowy@gmina-Gaworzyce-01

2014-04-14-korowod-palmowy@gmina-Gaworzyce-01

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.