Wyjątkowa Noc w głogowskim muzeum

0
369
zdjęcie 07-08-2013-muzeum-zamek@Głogów

Tegoroczna Noc w Muzeum zapowiada się w Głogowie wyjątkowo. Zarówno za sprawą wystaw, jakie będzie można zwiedzić w Muzeum Archeologiczno – Historyczny, jak i za sprawą muzycznej niespodzianki. Tematem przewodnim Nocy w Muzeum będą Rzymianie i Celtowie. W związku z tymi ostatnimi, na scenie przy zamku wystąpi grupa Carrantuohill, wykonująca muzykę celtycką.

Fanom folkowego, irlandzkiego grania, grupy Carrantuohill przedstawiać nie trzeba. Zespół funkcjonuje bowiem na scenie już od ponad ćwierćwiecza. Wykonuje zarówno tradycyjną muzykę celtycką rodem z Irlandii oraz Szkocji, jak i własne kompozycje, mocno jednak zakorzenione w celtyckich klimatach.

Muzycy z Carrantouhill wielokrotnie występowali Irlandii. Grupa koncertowała również w innych europejskich krajach. Zespół odwiedził też Stany Zjednoczone. O muzycznym kunszcie Carrantuochill świadczy między innymi opinia Seamusa Heaney’a – irlandzkiego poety i noblisty. Po jednym z koncertów zespołu stwierdził, że muzycy z Polski wykonują tradycyjną irlandzką muzykę w takim stylu i z takim szelmostwem, że nawet Irlandczycy nie zrobiliby tego lepiej.

Z grupą Carrantuohill współpracowali tacy wykonawcy jak Robert Kasprzycki, Stanisław Sojka, Anna Maria Jopek, Kuba Badach, Anita Lipnicka, Krzysztof Ścierański i wielu innych.

W Głogowie specjalistów od celtyckiego grania będzie można obejrzeć i posłuchać już 17 maja podczas Nocy w Muzeum. Koncert odbędzie się w amfiteatrze przy zamku. Rozpocznie się już po zmroku bowiem o godzinie 22.30.

“Występ Carrantuohill może być doskonałym zwieńczeniem odwiedzin w muzeum, lub pretekstem, by odwiedzić muzealne ekspozycje. Bramy zamku będą bowiem otwarte dla zwiedzających do godziny 24.00” – zachęca rzecznik prasowy głogowskiego muzeum Maciej Iżycki.

Podczas Nocy w Muzeum, w godzinach od 17.00 do 24.00, będzie można nie tylko obejrzeć muzealne wystawy, ale także stanąć oko w oko z rzymskimi legionistami czy też z celtyckimi wojownikami. Rzymianie i Celtowie będą bowiem motywem przewodnim tegorocznej „Nocy w Muzeum” w Głogowie.

Do udziału w imprezie zaproszona została grupa rekonstrukcji historycznej Legio XXI Rapax. Jej członkowie sprawią, że na kilka godzin będziemy mogli przenieść się w czasy rzymskiego imperium.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.