Policjanci na rowerach będą patrolować Głogów

0
602
zdjęcie 2014-04-09-rowerowy-patrol-policyjny@Głogów-01

Od dzisiaj w Głogowie spotkać będzie można policjantów na rowerach. Patrol rowerowy rozpoczął właśnie służbę na głogowskich ulicach. Będzie on patrolował głównie parki, tereny zielone i wszystkie miejsca, gdzie jego wykorzystanie jest potrzebne. Dojadą tam gdzie nie dotrze radiowóz i będą szybsi niż patrol pieszy.

Patrole rowerowe już od dawna działają w innych miastach. Od kilku lat w sezonie turystycznym partole policyjne we Wrocławiu, Poznaniu czy Zielonej Górze przesiadają się na rower. Teraz także w naszym mieście będą działać patrole rowerowe. Od dzisiaj dwóch głogowskich policjantów będzie patrolowało miasto jeżdżąc na rowerze. Umundurowani policjanci będą pełnili swoją służbę na rowerach, które otrzymali z Komendy Wojewódzkiej Policji z Wrocławia.

“Ich docelowym zadaniem będzie patrolowanie terenów, które są niedostępne dla radiowozów, policjanci będą kontrolować przede wszystkim parki, skwery, tereny szkolne, gdzie często gromadzi się młodzież” – wyjaśnia Łukasz Szuwikowski z Komendy Powiatowej Policji w Głogowie.

Patrol rowerowy wyposażony jest w takie same środki jakie ma przy sobie każdy policjant na służbie. Elementem dodatkowym jest rower oraz specjalny ubiór. Policjanci mają dwa rodzaje mundurów – na ciepłe i chłodniejsze dni. Patrol rowerowy pełnić będzie służbę od wiosny do jesieni – oczywiście wtedy, kiedy zezwalają na to warunki pogodowe.

Policjanci przeszli odpowiednie szkolenia w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu w zakresie pościgów rowerowych, używania rowerów w terenie oraz samoobrony.

Na razie jest tylko dwóch policjantów na rowerach, ale możliwe, że w przyszłości będzie ich więcej – “To wszystko zależy od przydatności policjantów w mieście, muszą zostać sprawdzone efekty ich pracy i niewykluczone, że później patrol rowerowy będzie liczniejszy” – mówi Łukasz Szuwikowski.

Gabriel Jagodziński i Łukasz Wesołowski, którzy od dzisiaj będą patrolować miasto na rowerach, na co dzień także dużo jeżdżą, a Łukasz Wesołowski uczestniczy nawet w maratonach rowerowych – “Będzie to na pewno jakaś odmiana w pracy, zwłaszcza latem to będzie przyjemniejsze rozwiązanie niż jeżdżenie radiowozem” – mówi Gabriel Jagodziński z Komendy Powiatowej Policji w Głogowie.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.