Co łączy Starostę Głogowskiego i Zygmunta Jagiellończyka?

0
593
Arch.-18-08-2013-rafeel-rokaszewicz-01

Grosz głogowski – moneta Głogowa, która zaczęła być wybijana za czasów Zygmunta Jagiellończyka. Jest to także nazwa nagrody gospodarczej, której pomysłodawcą jest Starosta Głogowski. Będzie to nagroda dla przedsiębiorców, którzy z sukcesem działają na terenie powiatu głogowskiego. 11 kwietnia odbędzie się uroczysta gala, podczas której Rafael Rokaszewicz wręczy nagrody gospodarcze przyznane w trzech kategoriach.

Zielona Góra ma Jaskółkę Biznesu, Wrocław Dolnośląskiego Gryfa, a Głogów będzie miał Grosza Głogowskiego. Mowa tu o nagrodach w dziedzinie gospodarki. Grosz Głogowski to nagroda, która przyznawana będzie przedsiębiorcom działającym na terenie powiatu głogowskiego.

Nazwa związana jest z historią naszego miasta. Grosz głogowski to moneta, która była bita na początku XVI wieku, kiedy Księstwem głogowskim rządził Zygmunt Jagiellończyk. Rządy przyszłego króla Polski bardzo ożywiły nasz region pod względem gospodarczym. To właśnie za jego panowania zaczął być wybijany grosz głogowski – była to znana i ceniona moneta, która symbolizowała czasy świetności Głogowa, a przede wszystkim jego rozwój gospodarczy.

“Symbol tej monety zainspirował mnie do nazwania tej nagrody gospodarczej – Grosz Głogowski, bo łączy w sobie historię tych ziem, ale także nowoczesność” – wyjaśnia starosta głogowski Rafael Rokaszewicz.

Przedsiębiorcy z powiatu głogowskiego zostaną docenieni w trzech kategoriach: Inwestor zewnętrzny, Przedsiębiorca, który osiągnął sukces oraz Osobowość gospodarcza. Przewidziane są także wyróżnienia.

“Inicjatywa powstała w porozumieniu z głogowskimi przedsiębiorcami, wynika również z potrzeby docenienia różnego rodzaju działań gospodarczych na terenie naszego powiatu” – mówi starosta .

Laureaci wybrani zostali prze 7 – osobową kapitułę składającą się z samorządowców i przedsiębiorców, w skład której wszedł m.in zarząd powiatu, prezes Cechu Rzemiosł Różnych i prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ziemi Głogowskiej. W następnych latach także laureaci tej nagrody staną się członkami kapituły. Przyznawanie Grosza Głogowskiego ma na stałe wpisać się w kalendarz wydarzeń.

– Spotkałem się z wieloma środowiskami gospodarczymi, konsultując ten temat i wszyscy uznali, że to świetny pomysł, a nagrodzenie inicjatywy gospodarczej mieszkańców, czy też inwestorów, którzy działają w powiecie, jest formą ich docenienia – dodaje Rafael Rokaszewicz.

Gala wręczenia nagród odbędzie się 11 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury. Po gali odbędzie się spektakl teatralny Artura Andrusa “Dzień z życia mężczyzny”.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.