Opowiedzieli o narkotykach i ludzkich tragediach

0
583
zdjęcie 2014-04-03-warsztaty-profilaktyczne@ZSP@Głogów-01

Uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych spotkali się z terapeutami ze Stowarzyszenia Pomocy Arka Noego na warsztatach profilaktycznych. Podczas spotkania młodzież usłyszała historie ludzi, którym alkohol i narkotyki zrujnowały życie. Warsztaty odbyły się w ramach Kampanii Antynarkotykowej, którą prowadzi ZSP.

Po koniec marca w auli ZSP w Głogowie odbyły się kolejne działania w ramach I Kampanii Antynarkotykowej. Uczniowie I i II klas wzięli udział w warsztatach profilaktycznych. Zajęcia prowadziła grupa terapeutów Stowarzyszenia Pomocy Arka Noego, pod przewodnictwem nawróconego gangstera Piotra Stępniaka.

“Młodzież usłyszała prawdziwe historie ludzi, którym narkotyki, alkohol i inne uzależnienia zabrały wiele lat życia, rujnując je fizycznie i psychicznie a także poprzez skuteczne zniewolenie doprowadziły do wielu ludzkich tragedii w ich otoczeniu – opowiada Aneta Kasprzak, wicedyrektor ZSP.

Terapeuci w rozmowach z uczniami podkreślali wielokrotnie jak łatwo jest popaść w uzależnienie i jak trudno jest uwolnić się z nałogu. Mówili także o tym, że nie wszystkim powrót do normalnego życia się udaje, ponieważ często kontakt z produktami uzależniającymi kończy się śmiercią.

“Stowarzyszenie Pomocy „Arka Noego” to organizacja, która nie skupia teoretyków wygłaszających jakieś regułki – to ludzie, którzy wszystko to o czym opowiadają, przeżyli na własnej skórze i organizują tego typu spotkania ku przestrodze, po to aby młodzi ludzie uniknęli ich błędów” – mówi Aneta Kasprzak.

To już kolejne działania, które odbyły się w ramach I Kampanii Antynarkotykowej w Zespole Szkół Politechnicznych. “Zero tolerancji dla narkotyków” – tak brzmi hasło kampanii, w ramach której  zaplanowanych zostało wiele przedsięwzięć skierowanych nie tylko do uczniów szkoły i ich rodziców, ale również do uczniów z innych szkół.

Według badań ankietowych przeprowadzonych przez Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS) w latach 1992,1994,1996,1998, 1999, wśród uczniów w przedziale wieku 18- 20 lat wynika, że w latach dziewięćdziesiątych wzrosło rozpowszechnianie używania narkotyków wśród młodzieży: z około 5% w 1992 roku do blisko 50% w latach 1999/2004. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych średnie tempo wzrostu wynosił około 20% rocznie.

Używanie narkotyków na terenie naszego kraju jest bardzo zróżnicowane. Są miejscowości i szkoły, gdzie doświadczenia z narkotykami ma ponad 30% młodzieży, ale są też miejsca gdzie doświadczenia te są znikome około 5%. Nie ma jednak miejscowości, w której młodzież nie eksperymentowała z narkotykami.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.