KGHM: Muszą wyprodukować więcej miedzi, aby zaspokoić popyt

0
620
zdjęcie 2013-11-07-modernizacja-oddziału-huty-miedzi-Głogów@Głogów-fot.strona-KGHM--01-

W tym roku KGHM planuje wyprodukować mniej miedzi i srebra niż w 2013. Powodem tego jest mniejsza zawartość miedzi w złożu oraz coraz cięższe warunki wydobycia. Żeby zaspokoić popyt, branża musi do 2020 r. wyprodukować dodatkowe osiem milionów ton miedzi. Zwiększenie produkcji o jedną trzecią będzie wymagać od spółek potężnych inwestycji na rynku miedzi.

Jak informuje portal górniczy nettg.pl w tym roku KGHM planuje produkcję miedzi ze wsadów własnych, na nieco niższym poziomie niż w ubiegłym roku. Produkcja srebra również będzie mniejsza – o 7 proc. w porównaniu do 2013 roku. Wiceprezes, Jarosław Romanowski podkreśla, że wydobycie odbywa się w coraz cięższych warunkach, a dodatkową trudnością jest inflacja geologiczna, czyli spadek zawartości miedzi w złożu. Jednak produkcja miedzi elektrolitycznej, uwzględniająca również wsady obce, będzie nieco wyższa niż przed rokiem.

– “Aby zaspokoić popyt w ciągu najbliższych lat, do roku 2020, musimy wyprodukować jako branża więcej o 8 mln ton miedzi. Dzisiaj produkcja górnicza wynosi około 20 mln ton” – dodaje Jarosław Romanowski wiceprezes KGHM Polska Miedź..

Zwiększenie produkcji o jedną trzecią będzie wymagać od spółek potężnych inwestycji na kapitałochłonnym rynku miedzi.

KGHM planuje w tym roku zwiększenie nakładów rzeczowych do poziomu około 2,5 mld zł. Przede wszystkim wiąże się to z kontynuacją modernizacji huty i rozbudowy infrastruktury górniczej Głogów Głęboki-Przemysłowy.

Zdaniem Romanowskiego te lokalne inwestycje pozwolą zarówno na utrzymanie wielkości produkcji w kolejnych latach, jak i poprawę jakości tej produkcji. Obecnie poza Polską najważniejsze inwestycje jakie prowadzi kombinat to rozbudowa projektu Sierra Gorda, projekt Victoria w Ontario oraz projekt KGHM Ajax w Kolumbii Brytyjskiej – “Nie przewidujemy nowych transakcji przejęć bądź połączeń, skupiamy się na inwestycjach i projektach, które już są w naszym portfelu” – zapewnia wiceprezes.

Na początku kwietnia cena miedzi była najniższa od 4 lat. “Wystarczy zmiana ceny miedzi o 100 dolarów, by wynik koncernu KGHM Polska Miedź zmienił się o 50 mln zł. 5-groszowa zmiana kursu złotego do dolara to wpływ na poziomie 80 mln zł”– wyjaśnia Romanowski.

źródło: www.nettg.pl

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.