Głogów: Przedsiębiorczy licealiści

0
744
2014-02-06-I-liceum-ogolnoksztalcace@Glogow-dsc_0852

I LO po raz pierwszy przystępuje do ogólnopolskiego programu „Dzień przedsiębiorczości”. Program polega na odbyciu jednodniowych praktyk zawodowych na wybranym przez siebie stanowisku, z którym uczeń wiąże swoją zawodową przyszłość.

Wybór przyszłego zawodu to poważna i trudna decyzja. Zazwyczaj praktyki i staże można odbyć w trakcie studiów lub po ich zakończeniu. Jednak często jest to już za późno, bo decyzję o wyborze zawodu trzeba podjąć jeszcze w liceum. Jednym z rozwiązań tego dylematu może być program “Dzień przedsiębiorczości”, do którego po raz pierwszy przystąpiło I Liceum Ogólnokształcące.

“Nasza szkoła, jako ogólnokształcąca, nie umożliwia uczniom odbycia żadnych praktyk zawodowych. Jest to więc doskonała okazja, aby choć przez jeden dzień znaleźć się na wymarzonym stanowisku pracy, móc spotkać się z praktykami – osobami doświadczonymi, które młodego człowieka mogą nakierować i odpowiedzieć na nurtujące go pytania” – mówi Joanna Kozakiewicz, nauczyciel podstaw przedsiębiorczości oraz doradca zawodowy w I Liceum Ogólnokształcącym.

Organizatorem programu jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, a udział w nim jest bezpłatny. Wielu tegorocznych maturzystów zgłosiło chęć udziału w programie, ale tylko 20 spełniło wymogi formalne. Żadna z głogowskich firm nie figurowała w bazie fundacji i uczniowie na własną rękę szukali interesujących ich miejsc pracy, zapoznając firmy z ideą programu.

– “W większości przypadków nie napotykali na bariery czy odmowę – wręcz przeciwnie, byli przyjmowani pozytywnie – ze zrozumieniem i aprobatą dla idei tego programu” – opowiada Joanna Kozakiweicz.

Uczniowie I LO odbędą praktyki m.in. w Banku Spółdzielczym, na Komendzie Policji, w Starostwie Powiatowym, Urzędzie Miasta, kancelarii adwokackiej,  Sądzie Rejonowym czy na stanowisku stomatologa, lekarza oraz geodety, a nawet w stadninie koni.

Spędzą tam w najbliższą środę od 3 do 5 godzin. W tym czasie będą wykonywać, w miarę możliwości, prace związane z wybranym zawodem, przeprowadzą wywiad z pracodawcą, a chętni wykonają fotoreportaż z dnia praktyk, który weźmie udział o konkursie.

Jeśli projekt znajdzie uznanie wśród uczniów, będziemy kontynuowali go w przyszłości – z pewnością na większą skalę” – informuje Pani Joanna.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.