Karta zamiast dowodu

0
564
2014-03-31-Dom-Dziennego-Pobytu@Glogow-01

Pensjonariusze Dziennego Domu Pobytu w Głogowie od teraz zamiast dowodu osobistego mogą nosić przy sobie specjalnie wydane karty. Na karcie znajdują się najpotrzebniejsze dane i informacje m.in. grupa krwi czy przyjmowane leki. Karta zamiast dowodu to też większe bezpieczeństwo dla osób starszych, którzy szczególnie narażeni są na oszustwa i kradzieże.

Uczestnicy Dziennego Domu Pobytu, przy ulicy Słowiańskiej, otrzymali karty, które teraz mogą nosić przy sobie zamiast dowodu osobistego. Na karcie znajduje się imię i nazwisko, dane opiekuna, grupa krwi, choroby, na które choruje właściciel karty oraz przyjmowane leki. Na co dzień ludzie starsi nie potrzebują dowodu osobistego, a noszenie go przy sobie naraża ich na wiele niebezpieczeństw szczególnie, kradzież dokumentów oraz oszustwa finansowe.

“Zawsze brałam wszystkie dokumenty ze sobą, a teraz będę miała tylko tę kartę i będę bardziej spokojna, bo jak mi ktoś ukradnie torebkę, a miałam już taki przypadek, to nie będę musiała wyrabiać wszystkich dokumentów” – mówi Bronisława Zielezna, pensjonariuszka Domu Dziennego Pobytu w Głogowie.

Jak na razie wydanych zostało 67 kart, ale nie wszyscy już się na nią zdecydowali. Stworzenie takiej karty to pomysł Pani Kariny Taudul, która kieruje Ośrodkiem.

“Taki pomysł powstał w momencie, kiedy zauważyłam, że nasi pensjonariusze często biorą udział w rożnych pokazach, gdzie oferuje im się zakup przedmiotów za bardzo wysoką cenę i niestety bardzo często Ci ludzie dają się nabrać” – mów Karina Taudul.

Dlatego pani Karina uczula swoich podopiecznych, aby od tej pory zostawili dowód w domu, a nosili przy sobie tylko kartę – “To nie jest dokument urzędowy, dlatego nie można na jego podstawie zawiązać żadnej umowy prawnej” – dodaje kierownik ośrodka.

Jest też część osób, które nie noszą przy sobie żadnych dokumentów – “W ubiegłym roku jedna z naszych pań uległa wypadkowi, nie mając przy sobie dokumentów. Był wtedy duży problem, żeby ustalić jej tożsamość i powiadomić bliskich” – opowiada pani Karina.

Karty wydrukowane zostały i zasponsorowane przez głogowską firmę Top Poligrafia, dzięki temu pensjonariusze nie musieli za nie płacić.

zdjęcie 2014-03-31-Dom-Dziennego-Pobytu@Głogów-02

 

zdjęcie 2014-03-31-Dom-Dziennego-Pobytu@Głogów-03

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.