Głogowski ekonomik dołączył do elity

0
406
zdjęcia 2013-10-24-zespól-szkół-ekonomicznych@Głogów-praktyki-zawodowe-(fot.strona-szkoły)-01-

Zespół Szkół Ekonomicznych znalazł się w gronie szkół, które wezmą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym “Lekcje z ZUS”. Jego celem jest budowa świadomości wśród młodych ludzi z zakresu ubezpieczeń społecznych.“Poprzez ten projekt dołączamy do elitarnych szkół w Polsce, które stały się partnerem ZUS w propagowaniu wiedzy z zakresu ubezpieczeń” – mówi dyrektor Wojciech Janisio. 4 kwietnia nastąpi uroczyste podpisanie umowy.

„Lekcje z ZUS” to opracowany przez Zakład, przy współpracy metodyka nauczania, projekt edukacyjny z zakresu ubezpieczeń społecznych, który skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

– “Jego celem jest budowa świadomości młodego pokolenia Polaków w materii obowiązującego w Polsce systemu zabezpieczenia społecznego. Z tematyką tą dzisiejsza młodzież będzie stykać się w dorosłym życiu na co dzień, na rynku pracy czy rynku przedsiębiorstw” – wyjaśnia Emilia Nowakowska z Oddziału ZUS w Legnicy.

„Lekcje z ZUS” to cykl czterech, 45-minutowych lekcji dla młodzieży szkolnej. Podczas każdej z lekcji uczniowie dowiadują się: czym są ubezpieczenia społeczne i jakie są ich rodzaje. Komu i jakie świadczenia przysługują. Na czym polega reforma emerytalna i to co najbardziej interesuje młodych ludzi –  jak założyć i prowadzić własną firmę

Projekt pilotażowo został już przeprowadzony wśród ponad 400 uczniów z 10 szkół ponadgimnazjalnych, m.in w Płocku, Radomiu, Siedlcach.

“Projekt zebrał bardzo pozytywne opinie – zarówno ze strony nauczycieli, jak i uczniów. Uczestnicy pilotażu podkreślali jego praktyczny wymiar i zasadność wprowadzenia do programu nauczania” – mówi Emilia Nowakowska.

ZUS przystępuje teraz do drugiego, ogólnopolskiego już etapu projektu. W jego ramach, do zainteresowanych szkół dostarczone zostaną materiały dydaktyczne do zajęć: zeszyt nauczyciela i zeszyt ucznia. Ponadto nauczyciele mogą wziąć udział w specjalnych warsztatach realizowanych przez ZUS, które przygotują ich do poprowadzenia zajęć dla uczniów.

W czasie realizacji projektu, ZUS zapewnia wsparcie. Z racji pilotażowego charakteru przedsięwzięcia, liczba szkół mogących wziąć w nim udział jest ograniczona.

Wśród szkół, które wezmą udział w projekcie jest Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Głogowie. Uroczyste podpisanie porozumienia w tej sprawie nastąpi w dniu 4 kwietnia w Głogowie, na terenie warsztatów szkolnych.

“Poprzez ten projekt dołączamy do elitarnych szkół w Polsce, które stały się partnerem ZUS w propagowaniu wiedzy z zakresu ubezpieczeń” – podsumowuje dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych, Wojciech Janisio.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.