Będzie galeria w Głogowie czy nie będzie? Oto jest pytanie

0
588
zdjęcie 2014-03-28-budowa-galerii-Marcredo@Głogów-01

Czy powstanie w Głogowie galeria Marcredo? Inwestor zapewnia, że tak. Głogowscy radni uważają inaczej i na ostatniej sesji rozdysponowali 4 mln, które miały zostać przeznaczone na budowę drogi przy galerii. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku zastanawiano się czy zbudują jedną galerię czy dwie? Dzisiaj pytanie brzmi, czy w ogóle powstanie chociaż jedno centrum handlowe?

Zniecierpliwieni radni

Radni na ostatniej sesji Rady Miasta poruszyli kwestię budowy galerii Marcredo w Głogowie. Chcieli informacji, czy i kiedy powstanie centrum handlowe, przy skrzyżowaniu ul. Sikorskiego i ul. Wojska Polskiego. Leszek Rybak poinformował wtedy, że spółka nie odpowiada na pisma i propozycje spotkania.

Urząd Miasta w połowie marca wysłał pismo, w którym zapraszał na spotkanie inwestora galerii. “Nie ma reakcji ze strony inwestora – ani formalnej odpowiedzi na propozycję spotkania i omówienie jego sytuacji” – mówił na wtorkowej sesji zastępca prezydenta Leszek Rybak. -“Naszym zdaniem zrobiliśmy wszystko, czego oczekiwał inwestor, ja też mam ogromne obawy co do tej inwestycji “ – dodał prezydent.

Radni z PO i SLD postanowili nie czekać i rozdysponowali 4 mln złotych zarezerwowane w budżecie miasta na przebudowę drogi, która miała powstać przy galerii – “Mamy już dosyć ciągłych obietnic i kolejnych terminów, co do rozpoczęcia budowy galerii” – mówi radny Karol Szczepaniak.

Przypomnijmy, że we wstępnym porozumieniu jakie podpisane zostało między inwestorem, a gminą miejską, spółka zobowiązała się, że pokryje 50 % kosztów budowy drogi. Dlatego w budżecie miasta zarezerwowane było 8 mln złotych na to zadanie, z czego 4 mln miała przekazać firma Elbfonds Development.

Podczas ostatniej sesji, radni przyjęli wniosek złożony przez Karola Szczepaniaka i pieniądze zarezerwowane na budowę drogi, przeznaczyli m.in. na remont drogi Kazimierza Sprawiedliwego oraz budowę fontanny w Parku Słowiańskim.

A co jeśli galeria będzie budowana? – “Jeśli tylko inwestor rozpocznie jakiekolwiek prace związane z budową, te pieniądze z powrotem wrócą na przebudowę drogi” – wyjaśnia Karol Szczepaniak. Radny tłumaczy, że nie ma sensu, żeby 4 mln złotych było zamrożone na inwestycję, która nie wiadomo czy powstanie.

– “Ten ruch pokazuje, jakbyśmy się chcieli wycofać z podpisanego porozumienia” – tak Leszek Rybak komentuje całą sytuację. O decyzji radnych, w sprawie zdjęcia środków z budowy drogi, jeszcze tego samego dnia, został poinformowany inwestor, który zaskoczony był całą sytuacją. Jego reakcja była natychmiastowa.

Inwestor przerywa milczenie

W środę pojawił się oficjalny komunikat od spółki Elbfonds Development, w którym czytamy: “Marcredo Galeria Głogów będzie centrum handlowym z silnymi najemcami strategicznymi, znaczącymi polskimi i zagranicznymi sieciami handlowymi oraz atrakcyjnymi sklepami lokalnych przedsiębiorców. Wśród najemców pojawią się: supermarket spożywczy, sklepy odzieżowe i wiele innych. Marcredo Galeria Głogów o powierzchni najmu ok. 28.000 m2 powstanie przy skrzyżowaniu ul. Sikorskiego i ul. Wojska Polskiego. Do dyspozycji klientów zostanie oddanych ponad 900 miejsc parkingowych. Planowe rozpoczęcie inwestycji to I połowa 2014 roku”.

Mimo tego komunikatu obawy wciąż pozostają. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że firma ma problemy, jakiego rodzaju nie wiadomo.

Rzecznik prezydenta, Krzysztof Sadowski informuje, że w najbliższym czasie ma dojść do spotkania z przedstawicielami firmy, podczas którego jednoznacznie powiedzą co dalej z budową galerii. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy dojdzie do spotkania.

Miały być dwie, a nie wiadomo czy będzie jedna

Marcredo Galeria miała być największym centrum handlowym w Głogowie, zlokalizowanym w ścisłym centrum miasta. Położoną w centralnej części Głogowa, przy skrzyżowaniu ul. Sikorskiego i Wojska Polskiego, nieruchomość, Elbfonds Development kupił 6 czerwca 2012 roku. Od tamtej pory nic tam się nie dzieje. Ogrodzony blaszanym płotem plac stoi pusty.

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku w Głogowie gościł Mariusz Kelles-Krauz ze spółki Elbfonds Development, który zapewniał, że galeria powstanie w pierwszej połowie 2015 roku. “Od początku marca 2014 roku budowa ma ruszyć pełną parą” – zapewnił Mariusz Kelles-Krauz na grudniowej konferencji.

Jednak od połowy marca Mariusz Kelles-Krauz nie pełni już funkcji dyrektora i kierownika działu budowlanego, odpowiedzialnego za budowę galerii w Głogowie.

Na tej samej konferencji Kelles-Krauz pytany o planowaną budowę konkurencyjnej Galerii Glogovia, która miała powstać na terenie gminy wiejskiej Głogów, mówił – “Cały czas prowadzone są rozmowy, które spowodują, że żaden z nas inwestorów nie będzie sobie wchodził w drogę”.

Opowiadał o różnych opcjach- “Miasto nie jest w stanie udźwignąć dwóch galerii o tak dużej powierzchni, więc trzeba szukać kompromisów i porozumień. Jeszcze nie wiemy czy powstaną 2 galerie czy jedna lub 2 galerie o mniejszej powierzchni” – mówił inwestor.

Teraz ważniejszym pytaniem jest to, czy powstanie chociaż jedna galeria w Głogowie.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.