Kto ma prawo do Krymu? Wykład w głogowskim muzeum

0
411
zdjęcie 2014-03-22-wykład-historyczny@muzeum@Głogów-01

W ostatnim czasie niemal wszyscy obserwują to co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Jednak nie wszyscy znają historyczne uwarunkowania i czynniki, które powodują rozbieżność interesów ludności mieszkającej na Krymie. Jedną z tych grup są Tatarzy. O ich historii opowie polski  Tatar, profesor Selim Chazbijewicz, który będzie gościem głogowskiego muzeum. Jego wykład odbędzie się 1 kwietnia o godzinie 17.00.

W ostatnich tygodniach oczy całego świata zwrócone są na Krym. Żyją tam jednak nie tylko Rosjanie i Ukraińcy. Na półwysep wrócili także krymscy Tatarzy. Dlaczego wcześniej zostali z Krymu usunięci? Jaka jest ich historia? Odpowiedzi na te pytania udzieli gość Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie – Tatar, profesor Selim Chazbijewicz. 1 kwietnia wygłosi on wykład zatytułowany „Kto ma prawa do Krymu”.

“Jest to Tatar polski. Polonista i historyk, który w swych pracach naukowych opisuje losy Tatarów zarówno polskich, jak i krymskich. Profesor Selim Chazbijewicz jest znanym w Polsce naukowcem” – mówi o zaproszonym do Głogowa gościu Leszek Lenarczyk, dyrektor Muzeum Archeologiczno – Historycznego.

Spotkanie z Selimem Chazbijewiczem, zatytułowane „Kto ma prawa do Krymu” odbędzie się 1 kwietnia w głogowskim muzeum. Rozpocznie się o godzinie 17.00. Wstęp na wykład jest wolny.

Selim Mirza-Juszeński Daniar Beg Chazbijewicz herbu Bożawola, urodził się w Gdańsku w 1955r. Jest politologiem, pisarzem, publicystą. Pracuje jako profesor Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie i Elbląskiej Uczelni Humanistyczno – Ekonomicznej w Elblągu.

Wywodzi się z szlacheckiej rodziny Tatarów polsko-litewskich. W 1980 ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Gdańskim. W 1991 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na Wydziale Nauk Społecznych UAM w Poznaniu. Stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce uzyskał w 2002 na podstawie rozprawy Adwet czyli powrót. Walka polityczna Tatarów krymskich o zachowanie tożsamości narodowej i niepodległość państwa po II wojnie Światowej.

Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W latach 1986–1991 był redaktorem naczelnym kwartalnika “Życie Muzułmańskie” – pisma polskich muzułmanów. W 1994 został redaktorem naczelnym “Rocznika Tatarów Polskich”. W 2009 objął funkcję przewodniczącego Rady Redakcyjnej kwartalnika “Przegląd Tatarski”, a w 2010 – przewodniczącego Kolegium Redakcyjnego czasopisma polskiej społeczności muzułmańskiej “Muzułmanie Rzeczypospolitej”.

Był współzałożycielem oraz w latach 1999–2007 prezesem Rady Centralnej ZTRP, do 2003 imamem gminy muzułmańskiej w Gdańsku. W latach 1998–2008 współprzewodniczył Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.