Głogów: Prezydent zainterweniował w sprawie połączenia

0
548
zdjęcie 2014-03-05-Patryk-Kosela-atakuje-Ewe-Drozd@Głogów-01

Od 9 marca zniknął z rozkładu jazdy Ślązak, który przez kilkadziesiąt lat kursował na linii Zielona Góra – Przemyśl. W tej sprawie zainterweniował prezydent Jan Zubowski, który wysłał pismo do władz PKP Intercity. W konsekwencji od 15 czerwca kursować będzie na tym odcinku dwa razy w tygodniu nocny pociąg TLK “Uznam” relacji Przemyśl – Szczecin/Świnoujście, a w okresie wakacji codziennie.

W ostatnim czasie głośno zrobiło się w sprawie Ślązaka, który kursował w relacji Zielona Góra – Przemyśl. Od 9 marca połączenie zlikwidowano z uwagi na zbyt niską frekwencję podróżnych. Zuzanna Szopowska, rzeczniczka PKP Intercity, informowała nas wtedy, że dokonano analiz, z których wynikało, że pociągiem tym kursowało tylko średnio 20 -40 osób dziennie.

Szum medialny wokół likwidowanego połączenia powstał po wystąpieniu Patryka Koseli, który jest rzecznikiem prasowym Krajowej Komisji WZZ “Solidarność 80”. Zorganizował on w tej sprawie spotkanie z dziennikarzami, podczas którego główną odpowiedzialnością za likwidację połączenia obarczył Ewę Drozd. Jego zdaniem posłanka nie wystarczająco dba o interesy głogowian.

Kosela stwierdził, także że rządy Platformy robią z Głogowa prowincjonalne miasteczko, odcinane od reszty, tak przez brak drugiej przeprawy mostowej na Odrze, jak i poprzez dewastację połączeń kolejowych. Związkowiec mówił wtedy – “Apeluję do posłów z okręgu, władz miasta i powiatu, sił politycznych, aby na serio potraktowali temat. Trzeba lobbować nad przywróceniem “Ślązaka”. To jest w interesie mieszkańców”.

Apel okazał się skuteczny. Sprawą natychmiast zajął się prezydent Jan Zubowski, który już dzień po wystąpieniu Koseli, wysłał pismo w tej sprawie do władz PKP Intercity – “Zależy nam na tym, żeby tych połączeń było jak najwięcej, prezydent wyraził w piśmie zaniepokojenie tym, że w jakiś sposób jesteśmy marginalizowani” – informuje rzecznik prezydenta Krzysztof Sadowski.

Dzisiaj prezydent otrzymał odpowiedź od władz PKP Intercity, w której czytamy: “Mając na uwadze stałych podróżnych, od 15 czerwca, będzie na tym odcinku kursować nocny pociąg TLK “Uznam” relacji Przemyśl – Szczecin/Świnoujście dwa razy w tygodniu, a w okresie wakacji codziennie”.

“Docierają do nas różnego rodzaju sygnały, na które reagujemy” – podsumowuje rzecznik.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.