Głogowskie muzeum pozyskało 100 tysięcy na wystawę

0
326
2014-03-13-wystawa@muzeum@Glogow-13.03.2014 płyta litograficzna2

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wsparło planowaną na ten rok wystawę „Wydrukowano w Głogowie. 300 lat głogowskiego drukarstwa”. Na realizację zadania głogowskie muzeum otrzymało dotację w kwocie 100 tysięcy złotych. Wystawę prezentującą zabytki sztuki drukarskiej oraz głogowskie starodruki i czasopisma, zaplanowano na drugą połowę tego roku.

Głogowskie muzeum od lat realizuje wystawy prezentujące dziedzictwo kultury materialnej, duchowej i społecznej Głogowa. Wystawa, która wkrótce będzie prezentowana w głogowskim muzeum zatytułowana jest„Wydrukowano w Głogowie. 300 lat głogowskiego drukarstwa”. Na jej realizację muzeum pozyskało dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 100 tysięcy złotych.

Celem wystawy jest między innymi zwrócenie uwagi na to, że Głogów był niezwykle istotnym punktem na wydawniczej mapie Śląska od XVII do XX wieku. “Tu warto przypomnieć, że właśnie w Głogowie, w XV wieku, urodził się Kasper Elyan, o którym mówi się, że był ojcem polskiego drukarstwa. To właśnie Elyan, 35 lat po wynalezieniu przez Gutenberga druku, wydrukował pierwszą książkę w języku polskim” – informuje Maciej Iżycki, rzecznik prasowy głogowskiego muzeum.

Głogowskie drukarstwo zyskało sławę w Europie także za sprawą wydawnictwa Carla Flemminga. Drukowane w Głogowie mapy i atlasy cechowała doskonała jakość i edytorski kunszt.

Autorką scenariusza wystawy jest Renata Matysiak z głogowskiego muzeum. Na ekspozycję złożą się przede wszystkim zabytki sztuki drukarskiej, które znajdują się w zbiorach Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie i głogowskie starodruki i czasopisma znajdujące się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu oraz Muzeum Okręgowego w Lesznie.

Sto tysięcy złotych przyznanych na realizację tego przedsięwzięcia jest jedną z największych dotacji przyznanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nie są to pierwsze ministerialne środki przyznane na działania podejmowane w głogowskim muzeum. Resort ten wsparł między innymi wystawę „Skarb głogowski”.

Otwarcie wystawy „Wydrukowano w Głogowie. 300 lat głogowskiego drukarstwa” zaplanowano na drugą połowę bieżącego roku.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.