KGHM: Siódmy największy na świecie projekt górniczy prawie gotowy

0
1042
KGHM prezes Herbert Wirth

Projekt górniczy realizowany przez KGHM gotowy jest już w 90%. Techniczne otwarcie kopalni i rozpoczęcie produkcji planowane jest w połowie 2014 roku. Jest to siódmy największy projekt górniczy.

Władze KGHM ogłosiły, że postęp prac przy realizacji projektu Sierra Gorda w Chile wynosi ponad 90 proc. Przypomnijmy, że koncern posiada 55 proc. udziałów tym w przedsięwzięciu. KGHM potwierdził też planowe zakończenie budowy 142-kilometrowego rurociągu doprowadzającego wodę morską do kopalni.

“Sierra Gorda to siódmy największy projekt górniczy na świecie. Przy spełnieniu rygorystycznych wymagań w zakresie bezpieczeństwa pracy, projekt zmierza do technicznego otwarcia kopalni i rozpoczęcia produkcji w połowie 2014 roku. Łączny postęp prac przy realizacji projektu wynosi ponad 90 proc.” – czytamy w komunikacie.

Projekt Sierra Gorda jest zlokalizowany na pustyni Atacama w regionie Antofagasta, będącym największym zagłębiem miedzi w Chile. Wydobycie miedzi, molibdenu i złota będzie się tu odbywać metodą odkrywkową. 

“Projekt Sierra Gorda jest położony na pustyni, w warunkach bardzo suchych i ubogich w źródła wody. Dlatego naszym priorytetem było pełne zabezpieczenie dostępu do wody i wyeliminowanie ryzyka naruszenia jej zasobów w regionie. Budowa rurociągu do transportowania wody morskiej wiązała się z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii licznych innowacji” – powiedział wiceprezes KGHM Jarosław Romanowski, cytowany w komunikacie.

“Testy hydrauliczne rurociągu, niezbędne do odbioru inwestycji, rozpoczęły się 14 grudnia 2013 roku i zostały pozytywnie zakończone 28 lutego 2014 roku. Pompowanie wody do zbiornika o pojemności 750 tys. m3 rozpocznie się w marcu 2014 roku” – czytamy dalej.

Sierra Gorda będzie działać w oparciu o wodę morską, pochodzącą z systemów chłodzenia elektrowni cieplnej, zlokalizowanej koło miasta Mejillones. Zamiast trafiać z powrotem do oceanu, woda będzie tłoczona do kopalni i zakładów Sierra Gorda rurociągiem o długości 142,6 km, biegnącym od wybrzeża w głąb kraju.

Po rozpoczęciu produkcji kopalnia Sierra Gorda zużywać będzie 251,8 tys. m3 wody dziennie, co przekłada się na poziom 92 mln m3 zużycia wody rocznie. W związku z planowanym zwiększeniem przerobu z początkowych 110 tys. ton do 190 tys. ton rudy dziennie, a co za tym idzie zwiększeniem produkcji miedzi do poziomu 220 tys. ton rocznie w perspektywie 20 lat, dzienne zużycie wody w kopalni może wzrosnąć do 442,0 tys. m3, podkreśla KGHM.

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.

źródło: ISB news

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.