Kamienne zabytki na głogowskiej wystawie

0
590
2014-03-10-kamienne-zabytki-na-glogowskie-wystawie@muzeum@Glogow-tympanon z kościoła św. Mikołaja

Czternastowieczny tympanon, fragment trzynastowiecznej płyty nagrobnej oraz wiele innych kamiennych głogowskich eksponatów zostanie zaprezentowanych na wywiewie w Muzeum Archeologiczno – Historycznym. Niektóre z nich zostaną pokazane po raz pierwszy. Odwiedzający wystawę nie tylko będą mogli obejrzeć pamiątki po dawnym Głogowie, lecz także zobaczyć to, jakiego budynku były one częścią nim trafiły do muzeum. Otwarcie wystawy zaplanowane jest na maj.

Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Głogowie przygotowuje kolejną wystawę dotyczącą przeszłości miasta. Tym razem zaprezentowane zostaną zabytki sztuki kamieniarskiej, które zostały odnalezione i ocalone podczas prac prowadzonych na głogowskim Starym Mieście. Jak zapewnia Jerzy Dymytryszyn, kierujący działem historycznym muzeum, podczas wystawy zaprezentowane zostaną wyjątkowe eksponaty.

“Wśród kamiennych pozostałości po dawnym Głogowie na uwagę zasługuje na pewno czternastowieczny tympanon z kościoła pw. Świętego Mikołaja. Jeszcze po II Wojnie Światowej znajdował się on nad północnym wejściem do zniszczonej świątyni” – opowiada Jerzy Dymytryszyn. Ostatecznie element ten trafił do zbiorów muzeum. Tympanom dawno już nie był pokazywany zwiedzającym. Będzie więc na pewno ozdobą przygotowywanej ekspozycji.

Innym, równie ciekawym zabytkiem, który pokazany będzie na przygotowywanej wystawie, będzie fragment trzynastowiecznej płyty nagrobnej znaleziony podczas archeologicznych prac w ruinach kościoła Świętego Mikołaja.

– “Na ekspozycję złożą się również elementy związane z głogowską kolegiatą oraz architektoniczne, kamienne detale odnalezione na Starym Mieście, m.in. na terenie Kościoła Franciszkanów. Wystawione zostaną także płyty nagrobne z żydowskiego cmentarza” – dodaje kierownik działu historycznego głogowskiego muzeum.

Zdecydowana większość eksponatów była już wystawiana w głogowskim muzeum. Będą jednak wśród nich także takie, które pokazane zostaną pierwszy raz. W tej chwili trwa przygotowywanie materiałów poglądowych dotyczących kamiennych eksponatów. Odwiedzający wystawę nie tylko będą mogli obejrzeć pamiątki po dawnym Głogowie, lecz także zobaczyć to, jakiego budynku były one częścią nim trafiły do muzeum.

Otwarcie wystawy zaplanowano na maj. Ekspozycję będzie można obejrzeć podczas tegorocznej Nocy w Muzeum.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.