Gmina Kotla: Poznały tajniki tworzenie pisanek

0
412
2014-03-10-warsztaty-zdobienia-pisanek@Gmina-Kotla-P1060927_1

Mieszkanki gminy Kotla wzięły udział w warsztatach rękodzielniczych związanych z tematyką Świąt Wielkanocnych. Zajęcia, na których wykonały pisanki tradycyjną techniką woskiem pszczelim, odbyły się w Sali Wiejskiej w Zabielu dnia 7 marca. Spotkanie poprowadzone zostało przez Urszulę Sinkowską, która już od 20 lat dekoruje pisanki tą starodawną metodą. W czasie zajęć uczestniczki wykonały własnoręcznie dwie pisanki  z pomocą i przy wykorzystaniu materiałów dostarczonych przez instruktora.

Drapanki, kraszanki, pisanki, oklejanki, nalepianki, ażurki – to techniki zdobienia świątecznych jaj. Mieszkanki z gminy Kotla miały okazję poznać jedną z nich podczas warsztatów tworzenia pisanek.

Kolorowe pisanki ozdobione misternymi wzorami wyszły spod rąk pań, które wzięły udział w warsztatach wielkanocnych. Spotkanie odbyło się 7 marca w Zabielu.

Uczestniczki warsztatów poznawały tajniki tworzenia pisanek techniką wosku pszczelego. W czasie zajęć uczestnicy własnoręcznie tworzyli pisanki pod okiem i z pomocą prowadzącej. Zajęcia prowadziła Pani Urszula Sinkowska, która tą metodą zdobi pisanki od ponad 20 lat. Organizatorem spotkania był Dolnośląski Oddział Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu – PZD Głogów i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli.

Dawniej na jajkach wzór rysowano roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę. pisanki wykonuje się przed Wielkanocą. Mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.

2014-03-10-warsztaty-zdobienia-pisanek@Gmina-Kotla-P1060934_1

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.