Ostatki: wzmożone kontrole głogowskiej policji

0
591
zdjęcie 2014-03-04-akcja-Ostatki-glogowska-policja@Glogow-ostatki_01

Od dzisiaj do jutra potrwa policyjna akcja pod nazwą “Ostatki”. Głogowska policja będzie prowadzić wzmożone kontrole na drogach. Celem akcji jest zwiększenie bezpieczeństwa, poprzez wyeliminowanie zagrożenia jakie stwarzają na drodze kierowcy pod wpływem alkoholu i narkotyków.

Dzisiaj ostatni dzień karnawału, od jutra w kościele katolickim rozpoczyna się 40 – dniowy post poprzedzający Święta Wielkanocy. Chociaż ostatnim dniem karnawału jest wtorek, to wielu z nas wykorzysta tę okazję, aby ostatni raz hucznie się zabawić. Niestety takie zabawy często kończą się prowadzeniem samochodu pod wpływem alkoholu. W związku z zakończeniem karnawału, policjanci prowadzić będą działania pod nazwą „Ostatki”.

“Nietrzeźwość uczestników ruchu drogowego jest czynnikiem, który w sposób istotny zwiększa zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze. Alkohol to wciąż bardzo poważny problem na polskich drogach” – mówi Bogusław Kaleta z Komendy Powiatowej Policji w Głogowie.

Działania zostaną przeprowadzone od godziny 16.00 dnia 4 marca do 8.00 w dniu 5 marca 2014 roku. Policjanci podczas kontroli, szczególną uwagę zwracać będą na osoby, które wsiadają za kierownicę po pijanemu lub są pod wpływem narkotyków. Oprócz zagrożenia jakie powodują na drogach dla innych ich użytkowników, są też zagrożeniem dla samych siebie i będą eliminowani z ruchu drogowego – “Przypominamy, że prawo w taki sam sposób traktuje osoby, które są pod wpływem alkoholu lub narkotyków i kierują pojazdami. Grozi im kara do dwóch lat pozbawienia wolności” – informuje Kaleta.

Jak tłumaczą policjanci celem akcji jest również wytworzenie klimatu braku społecznego przyzwolenia dla tego typu zachowań oraz reagowania na nie w sposób stanowczy.

Zgodnie z badaniami za kierownicę możemy wsiąść 24 godziny po zakończeniu spożywania alkoholu, czyli jeśli ktoś ostatniego drinka wypił o godz. 1 w nocy, dopiero o tej samej porze może wsiąść za kierownicę. W takim przypadku warto rozważyć czy ktoś nie może zastąpić nas za kółkiem lub odłożyć podróż do następnego poranka. Jeśli jednak ktoś pił poprzedniego dnia to najlepiej zrobić test alkomatem. Z takiej możliwości można skorzystać przy najbliższym komisariacie policji.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.