Centrum Nauki Kopernik po raz pierwszy w Głogowie

0
482
2014-03-04-Centrum-Nauki-Kopernik@Glogow-IMG_9693

Półkule magdeburskie, kula plazmowa, wirujące krzesło, tablica Galtona – brzmi tajemniczo? Na pewno nie dla osób, które zwiedzały dzisiaj wystawę “Eksperymentuj”. Od. 8.00 do 14.00 w Zespole Szkół Samochodowych i Budowlanych można dzisiaj oglądać 15 interaktywnych eksponatów z Centrum Nauki Kopernik. Jest to pierwsza tego typu wystawa w powiecie głogowskim. 

Kilkaset uczniów z całego powiatu głogowskiego zwiedzi dziś wystawę zatytułowaną “Eksperymentuj” z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.  15 najciekawszych interaktywnych eksponatów przez 6 godzin można oglądać w Zespole Szkół Samochodowych i Budowlanych w Głogowie. Wystawę zwiedzą dziś także uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych m.in. z Niechlowa, Naratowa, Kotli, Przedmościa, Nielubi, Białołęki, Jerzmanowej, Szlichtyngowej, Radwanic, Serbów i z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego z Głogowa.

Na wystawie można zobaczyć 15 różnych eksponatów związanych z zagadnieniami fizyki, biologii i chemii – “Możemy się tutaj dowiedzieć bardzo wielu różnych rzeczy, np. sprawdzić swoje możliwości, na jakie częstotliwości dźwięku reagujemy, jak dobrą mamy pamięć (…) możemy dowiedzieć się czym jest siła odśrodkowa, a także zmierzyć się z wieloma różnymi łamigłówkami” – opowiada Magdalena Stachurska, animatorka z Centrum Nauki Kopernik.

Największym zainteresowaniem cieszyły się wśród zwiedzających wirujące krzesło  i stanowisko próżniowe. Wirujące krzesło to eksponat, który obrazuje teorię zachowania momentu pędu. Składa się z obrotowego krzesła i obciążonych kół rowerowych z uchwytami. Zmiany pozycji rozkręconego koła powodują obracanie krzesełka.

Stanowisko próżniowe natomiast to obracająca się, przezroczysta rura z pleksi przymocowana do podstawy-pompy. W rurze umieszczono ptasie piórko i gumkę do ścierania. Przedmioty w niej umieszczone spadają z różną (gdy w rurze znajduje się powietrze) lub równą (po wypompowaniu powietrza z rury) prędkością.

Koszty związane z  wystawą w głogowskiej szkole były niewielkie – “My pokryliśmy tylko koszty związane z noclegiem dla animatorów, którzy przyjechali tutaj z Centrum Kopernika” – mówi Joanna Gajdzińska z ZSSiB.

Jednak sprowadzenie go Głogowa wystawy wcale nie było prostym zadaniem – “Już w maju ubiegłego roku rozpoczęliśmy starania, aby sprowadzić do szkoły tę wystawę” – mówi Joanna Gajdzińska. Jednak było warto. Jest to pierwsza taka wystawa z Centrum Kopernika w całym powiecie głogowskim i miejmy nadzieję, że nie ostatnia.

2014-03-04-Centrum-Nauki-Kopernik@Glogow-IMG_9699

2014-03-04-Centrum-Nauki-Kopernik@Glogow-IMG_9705

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.