Najpierw scenariusz potem film. Warsztaty filmowe w MOK-u

0
351
2014-02-25-warsztaty-filmowe@MOK@Glogow--jesienne 056

W ramach filmowych ferii Miejski Ośrodek Kultury zaprasza młodzież oraz dorosłych na warsztaty pisania scenariuszy. Przez dwa dni 26 i 27 lutego, Zbigniew Masternak zapozna uczestników warsztatów ze sztuką tworzenia scenariuszy filmowych. Warsztaty połączone będą z projekcją filmu “Księstwo”. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Jedną z propozycji na ferie Miejskiego Ośrodka Kultury są warsztaty filmowe. Już dzisiaj o godzinie 18.00 odbędzie się pokaz filmów nagrodzonych na VI Festiwalu Filmów Dokumentalnych “Okiem Młodych” oraz spotkanie z ich twórcami. Jutro rozpoczną się warsztaty pisania scenariuszy połączone z realizacją filmu. Natomiast w czwartek, 27 lutego, uwieńczeniem warsztatów będzie realizacja filmu na podstawie własnego scenariusza. Udział w warsztatach jest bezpłatny, są jeszcze miejsca, żeby się zapisać.

Zbigniew Masternak to 35 letni pisarz, dramaturg, scenarzysta filmowy i producent. Pochodzi z Gór Świętokrzyskich, obecnie mieszka w Puławach.

Zadebiutował w 2000 na łamach “Twórczości” dwoma opowiadaniami z “Księstwa. Księgi drugiej – Niech żyje wolność i Posąg Emeryka”. W 2006 ukazał się jego debiut książkowy – powieść “Niech żyje wolność” (poprawiona wersja “Księstwo. Księga druga”) oraz druga powieść pt. “Chmurołap”. Nakładem wydawnictw Zysk i  S-ka ukazała się w 2008 trzecia powieść Zbigniewa Masternaka – “Scyzoryk”. Trzy pierwsze księgi “Chmurołap”, “Niech żyje wolność” i “Scyzoryk”, które zostały wydane w jednym tomie w 2011, tworzą wieloczęściowy autobiograficzny cykl pt. “Księstwo”.

Na podstawie trylogii Zbigniewa Masternaka niedawno powstał film “Księstwo”w reżyserii Andrzeja Barańskiego. Premiera światowa filmu odbyła się w Karlowych Warach, podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.

Obecnie Zbigniew Masternak pracuje nad filmem “Nędzole” na podstawie kolejnej powieści z cyklu “Księstwo” pod tym samym tytułem, którą zamierza sfilmować wybitny polski reżyser Krzysztof Zanussi.

Program warsztatów scenariuszowych:

1. wprowadzenie do sztuki tworzenia scenariuszy filmowych – konstrukcja scenariusza, czym jest scenariusz, o punktach zwrotnych scenariuszu,

2. omówienie konstrukcji głównego bohatera i bohaterów 2 planu, główny bohater a splot sytuacyjny, główny bohater a bohaterowie drugiego planu,

3. sposób pisania dialogów, określanie bohaterów poprzez sposób mówienia,
budowanie akcji poprzez dialogi,

4. przygotowywanie własnych pomysłów scenariuszowych w formie synopsisu
(streszczenia), na 1,5 strony – konkurs na najlepszego scenarzystę – dyplom

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.