Marzanna i gaik w głogowskim muzeum

0
831
2014-02-24-warsztaty-Marzanna-i-gaim@Muzeum@Glogow--gaik i marzanna (1)

Topienie Marzany to stary zwyczaj witania wiosny. Dla dzieci, którzy chcą dowiedzieć się więcej  o wiosennych zwyczajach oraz o tym jak zrobić Marzannę, głogowskie muzeum przygotowało zajęcia muzealne pod nazwą Marzanna i gaik, czyli jak dawniej żegnano zimę i witano wiosnę. Oferta skierowana jest do 5 i 6 – latków.

Mimo, że za oknem słońce i wiosenna pogoda to kalendarzowa wiosna zacznie się dopiero za miesiąc. Aby jednak dobrze przygotować się na jej przyjście głogowskie Muzeum Archeologiczno – Historyczne przygotowało zajęcia muzealne, które rozpoczną się już na początku marca.

Propozycja skierowana jest do 5 i 6 letnich przedszkolaków. Głogowskie muzeum zaprasza dzieci na zajęcia muzealne Marzanna i gaik, czyli jak dawniej żegnano zimę i witano wiosnę  – “Na zajęciach opowiemy wam o dawnych wiosennych zwyczajach i obrzędach oraz wspólnie przystroimy zielone gałązki, jako symbol nadchodzącej wiosny” – mówi Ewelina Wyrwas z Głogowskiego muzeum.

Topienie Marzanny to stary polski zwyczaj. Marzanna zwykle wykonana jest z wiechcia słomy, grochowin lub konopi.  Największą frajdę sprawia wszystkim sam obrzęd topienia Marzanny. Trzeba ją wrzucić jak najdalej w wodę, aby nie wróciła przez najbliższy rok. Bardzo dobrze jest ją wcześniej podpalić, aby było wiadomo, że na pewno nigdy nie wypłynie na powierzchnię.

Na zajęciach przydadzą się gałązki i styropianowe jajka. Organizatorzy proszą o przyniesienie tych rzeczy na zajęcia.

Koszt zajęć to 2 zł. od osoby.

Zajęcia odbywać się będą od 3 do 25 marca 2014r., od poniedziałku do piątku. Wszyscy chętni proszeni są o wcześniejsze zgłoszenie do pracowni edukacyjnej pod nr tel. 76 834 10 81 wew. 43.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.