Czy głogowianie piszą z błędami?

0
669
2014-02-13-wielkie-glogowskie-dyktando@glogow@-2013-02-23-Dzien-Jezyka-Ojczystego-@MOK-(fot.P.Dudzicki)-16

Na to pytanie będziemy mieli okazję poznać odpowiedź już 22 lutego, wtedy to odbędzie się IX Wielkie Głogowskie Dyktando. W ten sposób będzie obchodzony w Głogowie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Wielkie dyktando poprowadzi Marek Szopa, który będzie jurorem i autorem głogowskiego dyktanda.

Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbędzie się w IX Wielkie Głogowskie Dyktando. Uczestnicy będą sprawdzać swoją znajomość zasad ortografii w trzech grupach. W pierwszej grupie będą pisać osoby dorosłe i studenci. W drugiej uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, a w trzeciej uczniowie szkół gimnazjalnych.  Uczestnicy będą pisać dyktando razem, natomiast oceniani będą w swoich kategoriach. Wszyscy, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności językowe mają czas do 20 lutego na zgłoszenie swojej kandydatury w MOK-u. Wielkie Dyktando odbędzie się 22 lutego.

Tradycyjnie organizatorem dyktanda jest Miejski Ośrodek Kultury. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, Wielkie Głogowskie Dyktando poprowadzi Marek Szopa, który w 1999 roku został wicemistrzem polskiej ortografii, a 2001 mistrzem polskiej ortografii w ogólnopolskim dyktandzie w Katowicach. Marek Szopa jest jednocześnie jurorem jak i autorem głogowskiego dyktanda.

W ciągu ostatnich dwóch lat został także laureatem I, II i III miejsc w kilkunastu lokalnych konkursach ortograficznych. Miał również epizodyczny udział w tworzeniu obecnego wydania “Wielkiego słownika ortograficznego PWN” pod redakcją prof. Edwarda Polańskiego. Ponadto jest współautorem “Poradnika interpunkcyjnego” z 2010, który został wydany przez Videograf Edukację.

Pan Marek jest mistrzem ortografii VII Wielkiego Dyktanda Głogowskiego w roku 2012, ponadto był autorem VIII Głogowskiego Dyktanda.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.