Happeningiem podsumowali projekt

0
436
2014-02-04-podsumowanie-akcji-mam-haka-na-raka@Glogow-DSC07162

Happeningiem, uczniowie z Zespołu Szkół im. J. Wyżykowskiego, podsumowali udział w projekcie “Mam haka na raka”. Grupa pod nazwą Słodziaki przez kilka tygodni prowadziła akcję informacyjną i edukacyjną w zakresie profilaktyki chłoniaka. 

Każdego roku w Polsce na chłoniaki choruje ponad 6 000 nowych osób, co więcej liczba zachorowań na ten typ nowotworów cały czas wzrasta. Nowotwór układu chłonnego to jednak nie wyrok, a jego wczesne wykrycie w wielu przypadkach daje szansę na całkowite wyleczenie. O tym m.in. przez kilka tygodni informowali uczniowie z Zespołu Szkół im. J. Wyżykowskiego w ramach projektu “Mam haka na raka”. We wtorek, 4 lutego, odbyło się podsumowanie akcji. Nie była to przypadkowa data, gdyż tego właśnie dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Happening przygotowały Słodziaki –  jedna z grup biorących udział w projekcie.

“Ten happening to długo oczekiwany dzień” – mówi Konrad Kosno, jeden z organizatorów wydarzenia. “Rozpoczęliśmy wykładem w szkole, poprowadzonym przez osobę reprezentującą Centrum Onkologii w Lubinie, która przybliżyła nam temat chłoniaka” – mówi Konrad Sulczyński z grupy Słodziaki. Dużo emocji wśród uczniów wywołało wystąpienie kobiety, która opowiedziała swoją historię walki z tą chorobą.

Słodziaki przygotowali wiele atrakcji, jedną z nich był występ mażoretek z Miejskiego Ośrodka Kultury. Następnie uczestnicy happeningu przemaszerowali pod miejski Ratusz, głośno wykrzykując hasła “Pokonaj chorobę”, “Czas się liczy”.

“Informowaliśmy ludzi przede wszystkim o tym, że należy robić regularne badania, o objawach jakie towarzyszą chorobie” – mówi Konrad Kosno i dodaje, że w profilaktyce tej choroby bardzo ważna jest aktywność fizyczna, dzięki której możemy jej uniknąć – “Dlatego wszyscy zatańczyliśmy przed Ratuszem taniec belgijski zachęcając do udziału przechodniów” – mówi.

Uczniów wsparło Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, a także Jerzy Górski –“Uważam, że to fantastyczny pomysł, żeby w ten sposób mówić o chorobie i pokazywać profilaktykę” – mówi Jerzy Górski.  Uczniowie nie musieli długo namawiać Jerzego Górskiego do poparcia ich pomysłu – “Spodobał mi się ich pomysł (…) To są przyszli liderzy, to jest bardzo cenne jeżeli potrafią przenieść swoją energię na innych i wzbudzić zainteresowanie” – dodaje Górski.

Teraz grupa musi złożyć sprawozdanie ze swojej działalności. Przypomnijmy, że do drugiego etapu przejdzie tylko 80 grup, z całej Polski, które wykażą się największą aktywnością. W finale programu, młodzi ludzie zaprojektują kampanię społeczną, która będzie emitowana w mediach na terenie całego kraju.

2014-01-21-antychloniaki-hakowiczki-slodziaki-akcja-profilaktyczna@Glogow-IMG_9391

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.