Bezpieczeństwo przede wszystkim. Cykl spotkań w SP 14

0
690
2014-02-05-bezpieczna-szkola-bezpieczny-uczen@SP14@Glogow-IMG_9522

Funkcjonariusz policji, Straży Pożarnej oraz ratownik medyczny gościli w Szkole Podstawowej nr 14. Dzieci podczas trzech dni spotkań, dowiedziały się m.in. jak bezpiecznie korzystać z portali społecznościowych, poznali zasady ewakuacji w przypadku pożaru oraz jak udzielić pierwszej pomocy.

W dniach 3 , 4 i 5  lutego 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 14 w Głogowie odbył się cykl spotkań w funkcjonariuszami policji i Straży Pożarnej oraz ratownikiem medycznym w ramach realizowanego projektu “Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń”.

“Spotkanie z policjantem oraz pracownikiem cywilnym Komendy Powiatowej Policji w Głogowie przypomniało i uświadomiło uczniom, że niebezpieczne sytuacje mogą zdarzyć się wszędzie – w szkole, w drodze ze szkoły, na podwórkach, boiskach, meczach, zawodach” – mówi Małgorzata Jabłońska – Szewców, koordynator projektu.

Poruszony został problem kradzieży, wymuszania pieniędzy, bójek, za które odpowiedzialność ponosi nieletni uczeń oraz jego rodzice. Podkreślono tak ważną postawę reagowania, zgłaszania tych zagrożeń rodzicom i nauczycielom. Zwrócono uwagę na umiejętne korzystanie z portali społecznościowych w sieci tj. nie ujawnianie danych osobowych, adresu oraz numeru telefonu. Przypomniano uczniom o nieotwieraniu drzwi nieznajomym nieoddalaniu się z nieznajomymi osobami i niewsiadaniu do obcych samochodów.

Kolejne spotkanie przeprowadzili strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Głogowie. Strażacy przypomnieli dzieciom podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw. “Omówili takie ważne kwestie jak zasady zachowania się w domu podczas nieobecności rodziców oraz wyjaśnili co to jest „czad” i jaki ma on zły wpływ na zdrowie człowieka” – dodaje Pani Małgorzata.

Strażacy zademonstrowali sprzęt potrzebny w akcji ratowniczej. Przeprowadzili pogadankę profilaktyczną obejmującą zasady postępowania w przypadku powstania pożaru, zasady ewakuacji oraz szczegółowo wyjaśniali procedurę zgłaszania różnych zdarzeń do straży pożarnej. Zaprezentowali drabinę z podnośnikiem, która sięga do 137 metrów.

Wczoraj w szkole gościł Bartosz Kazimierski, ratownik medyczny, który mówił o udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej w wypadkach typowo szkolnych, jak zawiadomić pogotowie czyli jak powinna wyglądać rozmowa z dyspozytorem, co należy zrobić w przypadku omdlenia czy krwawienia z nosa. Dzieci dowiedziały się także co to jest epilepsja i jak się zachować w sytuacji ataku epilepsji.

2014-02-05-bezpieczna-szkola-bezpieczny-uczen@SP14@Glogow-sp14

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.