Nadchodzą zmiany w głogowskim szpitalu

0
326
zdjęcie Arch.-23-04-2013-szpital@Głogów- 01

Można powiedzieć, że sukcesem rozpoczął się rok 2014 dla głogowskiego szpitala. Wczoraj władze starostwa powiatu głogowskiego, podpisały w Warszawie umowę, dzięki której 17 mln długów głogowskiej placówki zostanie spłacone. W najbliższy poniedziałek nastąpi uroczyste otwarcie jednego najnowocześniejszych SOR -ów w regionie. To jednak nie koniec dobrych wiadomości dla mieszkańców powiatu. Planowane są kolejne inwestycje, m.in. remont przychodni specjalistycznej, remont ginekologii i położnictwa. Ponadto wprowadzona zostanie elektroniczna dokumentacja, która ma ułatwić przepływ informacji.

Szpitalny Oddział Ratunkowy czeka na otwarcie

W poniedziałek zostanie otwarty nowy oddział Ratunkowy. Budowa i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego kosztowała ponad 10 mln złotych.  85% kosztów tej inwestycji zostało dofinansowane ze środków Unii Europejskiej. SOR wyposażony jest w nowoczesne urządzenia, które będą służyć nie tylko do ratowania życia i zdrowia pacjenta, ale także do diagnostyki –  “Jest to najwyższy poziom opieki dla osób potrzebujących” – mówi starosta Rafael Rokaszewicz.

“Mimo, że zdajemy sobie sprawę, że jest to kosztowna jednostka, to jednak jest ona niezwykle potrzebna w naszych realiach(…) Nowy oddział zapewni najwyższy standard i bezpieczeństwo mieszkańcom całego regionu” – dodaje starosta.

Propozycję kierowania nowym oddziałem dostał  chirurg Marek Waligóra.

W planach jest jeszcze budowa nowoczesnej intensywnej terapii, która razem z SOR -em i blokiem operacyjnym będzie tworzyć całość.

Remont przychodni specjalistycznej

Otwarcie SOR-u to dopiero początek. W tym roku w głogowskim szpitalu planowanych jest szereg inwestycji. Jedną z nich jest termomodernizacja przychodni specjalistycznej.  Koszt tego zadania to blisko 3 mln złotych. Władze powiatu liczą na dofinansowanie w wysokości 2 mln złotych z Urzędu Marszałkowskiego.

Inwestycja będzie polegała na dociepleniu całego budynku przychodni, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, na dociepleniu stropodachów i instalacji grzewczych. Powiat planuje wykonanie tego przedsięwzięcia jeszcze w tym roku – “Pojawiła się możliwość na realizację tego zadania, nasz wniosek, który do tej pory był na liście rezerwowych, został pozytywnie zaopiniowany” – wyjaśnia Rafael Rokaszewicz.

Obecnie budynek nie spełnia już standardów energetycznych. Termomodernizacja budynku ma zmniejszyć koszty funkcjonowania obiektu i polepszyć standardy pracy.

Szybki i swobodny przepływ informacji

W tym roku będzie także realizowany projekt, na który powiat złożył wniosek wspólnie z Regionalnym Centrum Zdrowia i Miedziowym Centrum Zdrowia. Dotyczy on wprowadzenia w głogowskim szpitalu, elektronicznej dokumentacji medycznej. Wartość tego projektu to 5 mln złotych, z czego dla Głogowa przeznaczone ma zostać 1 mln 600 tys. złotych. W ramach tej kwoty zakupiona zostanie serwerownia i oprogramowanie.

Budowa sieci ma być uzupełnieniem projektu e -Zdrowie, który umożliwia rejestrację do szpitala, przychodni i poradni poprzez wejście na stronę główną głogowskiego szpitala. Projekt tez został zapoczątkowany już 2 lata temu, wtedy też zakupiono część komputerów potrzebnych do jego realizacji. Teraz, za pozyskane pieniądze, szpital nabędzie serwerownię i oprogramowanie.

“Umożliwi on łatwy i szybki sposób dotarcia do całej dokumentacji choroby, zdjęć rentgenowskich i wszystkich analiz pacjenta” – mówi Rafael Rokaszewicz. Wszystko po to, aby przepływ informacji był jeszcze lepszy.  Elektroniczna dokumentacja ma na celu ułatwienie dostępu do pełnego zakresu danych o pacjencie, co ma umożliwić lekarzowi prowadzącemu, stały nadzór nad procesem leczenia.

Sale na ginekologii w standardzie hotelowym…

Oprócz dużych inwestycji planowanych jest też wiele remontów w głogowskim szpitalu. Jednym z priorytetów jest remont oddziałów położnictwa i ginekologii – “Chcemy, aby w końcu był odpowiedni standard na tych oddziałach(…) bo jest to jeden z powodów, przez który liczba porodów w głogowskim szpitalu jest na niezadowalającym poziomie” – mówi Rafael Rokaszewicz.

Wyremontowane zostaną sale oraz pomieszczenia sanitarne, które są w opłakanym stanie. Jak zapowiedział wicestarosta Grzegorz Aryż część sal na tych dwóch oddziałach, uzyska standard hotelowy. Oddział ginekologii  będzie normalnie funkcjonował, a na czas remontu zostanie przeniesiony piętro wyżej, gdzie docelowo będzie funkcjonował.

Nie będzie natomiast w głogowskim szpitalu całodobowego oddziału psychiatrii. Ten pomysł jest nie do zrealizowania, ze względu na brak zgody sanepidu wojewódzkiego – “Nowy oddział psychiatryczny musi spełniać wszystkie warunki rozporządzenia, a to dodatkowy koszt inwestycji, który wynosi ponad 200 tys. złotych” – mówi Grzegorz Aryż. Prezes szpitala nie zdecydował się na ten wydatek.

W najbliższym czasie prezes szpitala Ryszard Brzozowski planuje jeszcze sporo innych zmian dotyczących głównie zagospodarowania przestrzeni, żeby jak najbardziej zracjonalizować działalność szpitala.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.