Nadchodzą zmiany w głogowskim szpitalu

0
303
zdjęcie Arch.-23-04-2013-szpital@Głogów- 01

Można powiedzieć, że sukcesem rozpoczął się rok 2014 dla głogowskiego szpitala. Wczoraj władze starostwa powiatu głogowskiego, podpisały w Warszawie umowę, dzięki której 17 mln długów głogowskiej placówki zostanie spłacone. W najbliższy poniedziałek nastąpi uroczyste otwarcie jednego najnowocześniejszych SOR -ów w regionie. To jednak nie koniec dobrych wiadomości dla mieszkańców powiatu. Planowane są kolejne inwestycje, m.in. remont przychodni specjalistycznej, remont ginekologii i położnictwa. Ponadto wprowadzona zostanie elektroniczna dokumentacja, która ma ułatwić przepływ informacji.

Szpitalny Oddział Ratunkowy czeka na otwarcie

W poniedziałek zostanie otwarty nowy oddział Ratunkowy. Budowa i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego kosztowała ponad 10 mln złotych.  85% kosztów tej inwestycji zostało dofinansowane ze środków Unii Europejskiej. SOR wyposażony jest w nowoczesne urządzenia, które będą służyć nie tylko do ratowania życia i zdrowia pacjenta, ale także do diagnostyki –  “Jest to najwyższy poziom opieki dla osób potrzebujących” – mówi starosta Rafael Rokaszewicz.

“Mimo, że zdajemy sobie sprawę, że jest to kosztowna jednostka, to jednak jest ona niezwykle potrzebna w naszych realiach(…) Nowy oddział zapewni najwyższy standard i bezpieczeństwo mieszkańcom całego regionu” – dodaje starosta.

Propozycję kierowania nowym oddziałem dostał  chirurg Marek Waligóra.

W planach jest jeszcze budowa nowoczesnej intensywnej terapii, która razem z SOR -em i blokiem operacyjnym będzie tworzyć całość.

Remont przychodni specjalistycznej

Otwarcie SOR-u to dopiero początek. W tym roku w głogowskim szpitalu planowanych jest szereg inwestycji. Jedną z nich jest termomodernizacja przychodni specjalistycznej.  Koszt tego zadania to blisko 3 mln złotych. Władze powiatu liczą na dofinansowanie w wysokości 2 mln złotych z Urzędu Marszałkowskiego.

Inwestycja będzie polegała na dociepleniu całego budynku przychodni, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, na dociepleniu stropodachów i instalacji grzewczych. Powiat planuje wykonanie tego przedsięwzięcia jeszcze w tym roku – “Pojawiła się możliwość na realizację tego zadania, nasz wniosek, który do tej pory był na liście rezerwowych, został pozytywnie zaopiniowany” – wyjaśnia Rafael Rokaszewicz.

Obecnie budynek nie spełnia już standardów energetycznych. Termomodernizacja budynku ma zmniejszyć koszty funkcjonowania obiektu i polepszyć standardy pracy.

Szybki i swobodny przepływ informacji

W tym roku będzie także realizowany projekt, na który powiat złożył wniosek wspólnie z Regionalnym Centrum Zdrowia i Miedziowym Centrum Zdrowia. Dotyczy on wprowadzenia w głogowskim szpitalu, elektronicznej dokumentacji medycznej. Wartość tego projektu to 5 mln złotych, z czego dla Głogowa przeznaczone ma zostać 1 mln 600 tys. złotych. W ramach tej kwoty zakupiona zostanie serwerownia i oprogramowanie.

Budowa sieci ma być uzupełnieniem projektu e -Zdrowie, który umożliwia rejestrację do szpitala, przychodni i poradni poprzez wejście na stronę główną głogowskiego szpitala. Projekt tez został zapoczątkowany już 2 lata temu, wtedy też zakupiono część komputerów potrzebnych do jego realizacji. Teraz, za pozyskane pieniądze, szpital nabędzie serwerownię i oprogramowanie.

“Umożliwi on łatwy i szybki sposób dotarcia do całej dokumentacji choroby, zdjęć rentgenowskich i wszystkich analiz pacjenta” – mówi Rafael Rokaszewicz. Wszystko po to, aby przepływ informacji był jeszcze lepszy.  Elektroniczna dokumentacja ma na celu ułatwienie dostępu do pełnego zakresu danych o pacjencie, co ma umożliwić lekarzowi prowadzącemu, stały nadzór nad procesem leczenia.

Sale na ginekologii w standardzie hotelowym…

Oprócz dużych inwestycji planowanych jest też wiele remontów w głogowskim szpitalu. Jednym z priorytetów jest remont oddziałów położnictwa i ginekologii – “Chcemy, aby w końcu był odpowiedni standard na tych oddziałach(…) bo jest to jeden z powodów, przez który liczba porodów w głogowskim szpitalu jest na niezadowalającym poziomie” – mówi Rafael Rokaszewicz.

Wyremontowane zostaną sale oraz pomieszczenia sanitarne, które są w opłakanym stanie. Jak zapowiedział wicestarosta Grzegorz Aryż część sal na tych dwóch oddziałach, uzyska standard hotelowy. Oddział ginekologii  będzie normalnie funkcjonował, a na czas remontu zostanie przeniesiony piętro wyżej, gdzie docelowo będzie funkcjonował.

Nie będzie natomiast w głogowskim szpitalu całodobowego oddziału psychiatrii. Ten pomysł jest nie do zrealizowania, ze względu na brak zgody sanepidu wojewódzkiego – “Nowy oddział psychiatryczny musi spełniać wszystkie warunki rozporządzenia, a to dodatkowy koszt inwestycji, który wynosi ponad 200 tys. złotych” – mówi Grzegorz Aryż. Prezes szpitala nie zdecydował się na ten wydatek.

W najbliższym czasie prezes szpitala Ryszard Brzozowski planuje jeszcze sporo innych zmian dotyczących głównie zagospodarowania przestrzeni, żeby jak najbardziej zracjonalizować działalność szpitala.