Tydzień spotkań w głogowskiej bibliotece

0
546
zdjęcie Arch.-2013-07-20-miejska-biblioteka-publiczna@głogów-01

W rozpoczynającym się tygodniu Miejska Biblioteka proponuje mieszkańcom Głogowa aż trzy ciekawe spotkania. Historyk, podróżnik i pisarka będą gościć w  w głogowskiej bibliotece. Waldemar Mierzwa opowie o skomplikowanych losach mazurskiej społeczności, które opisał w książce “Miasteczko”. Prof. Michał Jarnecki zda relacje ze swojej podróży do Ziemi Świętej. Natomiast pisarka Angelika Kuźniak opowie o nowych faktach z życia legendarnej, cygańskiej poetki Papuszy.

Dla miłośników literatury regionalnej

Wszystkich miłośników literatury regionalnej i nie tylko , Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie zaprasza na spotkanie autorskie z Waldemarem Mierzwą – właścicielem Oficyny Wydawniczej „Retman”, autorem książki „Miasteczko”, które odbędzie się 28 stycznia o godz. 18.00.

„Miasteczko” to powieść o mieszkańcach Mazur. Akcja osadzona jest w Dąbrównie (d. Gilgenburg), ale ma charakter uniwersalny. Z pewnością podobne historie można znaleźć w każdej mazurskiej miejscowości. ” Miasteczko to opowieść o dziejach Mazur, o ich skomplikowanej historii, niemieckich, polskich i żydowskich obywatelach, o nie naszej właściwie, a przecież od 1945 roku i naszej historii informuje Waldemar Mierzwa. To rzecz o trudności odnalezienia się w nie swoim krajobrazie, o próbach zrozumienia przedwojennych i współczesnych mieszkańców tej ziemi”.

“Długo nakłaniałem Waldka, by podzielił się z mieszkańcami Głogowa swoimi  mazurskimi doświadczeniami. Uważam, że będą cenne, szczególnie dla regionalistów i pasjonatów tej ziemi. Wreszcie będzie” – mówi Wiesław Maciuszczak z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.

Podróż do Izraela

30 stycznia, Miejska Biblioteka Publiczna organizuje spotkanie podróżnicze tym razem do Izraela. Prelekcję poprowadzi historyk i podróżnik prof. dr hab Michał Jarnecki. Myśl przewodnia relacji historyczno – podróżniczej dotyczy chęci pokazania tego kraju i narodu, jakim jest, z burzliwą historią i dniem dzisiejszym, jako zwyczajnie, „fajnego”, atrakcyjnego miejsca na ziemi, a nie tylko celu pielgrzymek.

Z Angeliką Kuźniak o Papuszy

Dzień później, 31 stycznia, o godz. 18.00 Dyskusyjny Klub Książki zaprasza na kolejne spotkanie, tym razem z książką Angeliki Kuźniak „Papusza”. Książka jest opowieścią reporterską o utalentowanej cygańskiej poetce Bronisławie Wajs. Angelika Kuźniak dotarła do bezcennych materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na los legendy cygańskiej poezji.

Pamiętnik Papuszy, jej listy do Jerzego Ficowskiego czy korespondencja z Julianem Tuwimem to także nieocenione źródło informacji dotyczących realiów życia polskich Cyganów. Wędrówki z taborami, rzeź na Wołyniu, przymusowe osiedlanie, nieufność Polaków, a nade wszystko przywiązanie do przyrody i wolności. Papusza to znakomita opowieść reporterska o świecie, którego już nie ma. I cenie, jaką płaci się za inność.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.