Głogów: Mają wspólny cel – edukować i oswajać

0
502
zdjęcie 2014-01-21-antychloniaki-hakowiczki-słodziaki-akcja-profilaktyczna@Głogów-IMG_9391

Hakowiczki, Antychłoniaki i Słodziaki to nazwy trzech zespołów młodych ludzi, którzy mają wspólny cel – edukować i oswajać z tematem chorób nowotworowych. Chociaż cel mają ten sam każda grupa działa samodzielnie. Uczniowie prowadzą szerokie działania w zakresie profilaktyki nowotworów, w ramach ogólnopolskiego projektu “Mam haka na raka”. Szukają sponsorów, zdobywają patronaty medialne i nawiązują kontakty z innymi szkołami i organizacjami, gdzie prowadzą prelekcje.

„Mam Haka na Raka” jest Ogólnopolskim Programem dla młodzieży, którego ideą jest zaangażowanie młodych ludzi do kształtowania postaw dorosłych Polaków. „Mam Haka na Raka” skierowany jest do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych na terenie całej Polski. Program trwa od 2007 roku, a każda edycja programu poświęcona jest innemu nowotworowi. Na przestrzeni sześciu lat zostały poruszone problemy takich raków, jak: piersi, szyjki macicy, prostaty, jelita grubego, płuc oraz nowotwór skóry – czerniak. Tegoroczna 7 edycja programu została poświęcona nowotworom układu chłonnego – chłoniakom.

Jedna grupa może liczyć najwięcej 5 osób. W Zespole Szkół im. J. Wyżykowskiego było tyle chętnych, że powstały 3 grupy. Chociaż cel mają ten sam, każdy zespół działa samodzielnie. Grupy prowadzą szerokie działania w zakresie profilaktyki nowotworów. Szukają sponsorów, zdobywają patronaty medialne i nawiązują kontakty z innymi szkołami i organizacjami.

Hakowiczki i Antychłoniaki tworzą uczennice drugiej klasy III Liceum w Zespole Szkół im. J. Wyżykowskiego. O projekcie opowiedziała im i zachęciła do udziału, nauczycielka biologii Marta Kuropatnicka.

“Chcemy uświadamiać ludziom, że warto robić badania profilaktyczne” – mówi Julia Babiej, liderka zespołu Hakowiczki.

“Drukujemy ulotki, organizujemy prelekcje w klasach, próbujemy wejść do innych szkół w rożnych miejscowościach, bardziej zajmujemy się profilaktyką na wsi” –  opowiada Martyna Machaj z grupy Antychłoniaki.

Uczennice przeprowadziły już prelekcje na spotkaniu Koła Gospodyń Wiejskich oraz na zebraniu wspólnoty mieszkaniowej w Rzeczycy. “Zbierałyśmy także podpisy pod deklaracją, że zachęcę jedną osobę do badań profilaktycznych” – dodaje Martyna. Teraz obie grupy przygotowują wspólny happening, który odbędzie się na początku lutego.

Trzecia grupa to Słodziaki, którą tworzą uczniowie 1 klasy technikum górnictwa w Zespole Szkół im. J. Wyżykowskiego.

“Zrobiliśmy najpierw ankietę, z której wywnioskowaliśmy, że bardzo mało ludzi wie cokolwiek o nowotworach  i dlatego postanowiliśmy wziąć udział w programie” – opowiada Konrad Krosno. Słodziaki na prelekcje pojadą, m.in. do Wschowy i do Szlichtyngowej.

“4 lutego organizujemy uliczny happening z udziałem Jerzego Górskiego, po którym odbędzie się zbiórka krwi w głogowskim szpitalu” – mówi Konrad Szubert.

Do 28 lutego wszystkie grupy z całej Polski muszą złożyć sprawozdania ze swojej działalności. Do drugiego etapu przejdzie tylko 80 grup, które wykażą się największą aktywnością. W finale programu młodzi ludzie zaprojektują kampanię społeczną, która będzie emitowana w mediach na terenie całego kraju.

2014-01-21-antychloniaki-hakowiczki-slodziaki-akcja-profilaktyczna@Glogow-IMG_9389

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.