Chińskie dźwięki w ramach Solo Festiwalu

0
371
2014-01-17-chinskie-instrumenty-solo-festiwal@Glogow-big_solo-festiwal-STYCZEN2014_506_Nu08c

Już jutro 19 stycznia, kolejna odsłona Solo Festiwal, na którą zaprasza Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie. Przed głogowską publicznością wystąpi Anna Krysztofiak, która jako jedna z nielicznych nie-chińczyków na świecie grywa muzykę Nanyin (Nanguan).

Muzyka chińska jest jedną z dziedzin kultury chińskiej najmniej znaną współczesnej publiczności. Pośród niezliczonych książek o malarstwie tuszowym, o architekturze, a także o literaturze chińskiej wydanych w języku angielskim pojawia się zaledwie mała garstka tytułów odnoszących się do tradycji chińskiej muzyki. Jeszcze mniej można się dowiedzieć z dostępnych w języku angielskim źródeł o historii muzyki chińskiej, czy też o muzyce nanguan (lub nanyin), będącej niejako chińską muzyką dawną z Południowych Chin.

19 stycznia, w restauracji “Pod Starym Głogiem” odbędzie się koncert “Muzyczna podróż śladem chińskich dżonek”, który będzie okazją, aby poznać muzyczną kulturę Chin i dzisiejszego Tajwanu. Punktem wyjścia stanie się wspaniałe miasto portowe Quanzhou, w którym historia tego wieczoru się zaczyna. Usłyszymy różne rodzaje muzyki chińskiej i zobaczymy wiele instrumentów chińskich – tych popularnych i tych nietypowych. Początek koncertu o godz. 17.00.

Bohaterką wieczoru będzie Anna Krysztofiak, która jest artystką Filharmonii Łódzkiej, magistrem historii sztuki oraz doktorantką w Zakładzie Azji Wschodniej UŁ. Prowadzi zajęcia poświęcone kulturze Chin na Uniwersytecie Łódzkim. Współpracuje z Biurem Gospodarczym i Kulturalnym Tajpej oraz innymi instytucjami chińskimi.

Oprócz śpiewu, uprawia muzykę na instrumentach barokowych oraz na szeregu instrumentów chińskich. Jako jedna z nielicznych nie-chińczyków na świecie grywa muzykę Nanyin (Nanguan). Spotkała się z większością liczących się muzyków Nanyin (Nanguan) w Tajwanie, między innymi ze słynną Wang Xinxin, która zgodziła się być jej nauczycielką.

Ma 17 lat doświadczenia w pełnieniu funkcji organisty kościelnego, w tym w kościele Notre Dame de la Chapelle w Brukseli. Posiada w swoim dorobku udział w reportażach telewizyjnych dla luksemburskiego RTL-u, TV TOYA  w “Wysokich Obcasach”.

Wystąpiła w dwóch filmach dokumentalnych produkcji niemieckiej. Została nagrodzona stypendiami artystycznym i naukowymi, w tym także stypendium rządowym Tajwanu, dzięki któremu przez kilka miesięcy mogła studiować tradycyjną muzykę chińską w Taipei National University of the Arts.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.