Nowa publikacja o Głogowie

0
483
zdjęcie 07-08-2013-muzeum-zamek@Głogów

Już wkrótce będzie można nabyć nową publikację poświęconą naszemu miastu. W książce Instytutu Pamięci Narodowej zatytułowanej “Głogów w latach 1945-1990. Studia z dziejów miasta” znajdzie się wiele tekstów głogowskich historyków  oraz pracowników Muzeum.

“Wkrótce na rynku wydawniczym chociaż z pewnym opóźnieniem, ukaże się nowa publikacja Instytutu Pamięci Narodowej: „Głogów w latach 1945-1990. Studia z dziejów miasta”. Książka jest przygotowana pod redakcją dr hab. Roberta Klementowskiego i prof. Krzysztofa Szwagrzyka” – informuje Ewelina Wyrwas z Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie.

Opracowanie to nawiązuje przede wszystkim do odbytej w Głogowie w 2011 roku konferencji poświęconej wprowadzeniu stanu wojennego ze szczególnym uwzględnieniem ziemi głogowskiej. W publikacji tej znajdują się m.in. artykuły R. Klementowskiego: „Urząd Bezpieczeństwa w Głogowie. Rekonesans badawczy”, Ł. Sołtysika: „Ku odnowie. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność w Głogowie (1980-81);

W publikacji znajdą się także teksty pracowników muzeum : L. Lenarczyka: „Marian Borawski Prezydent Głogowa (1982-1998) z wizją i charyzmą”, K. Seidla: „Polskie Stronnictwo Ludowe na terenie powiatu głogowskiego w latach 1945-1947” czy W. Hassa: „Kilka uwag o zmianach herbu Głogowa i ich przyczynach”.

Ponadto wśród głogowskich autorów znalazł się również Adam Orzech, który przygotował artykuł zatytułowany: „Stanisław Orzech – portret opozycjonisty”.

W ostatnim czasie jest to już kolejna publikacja. Przypomnijmy, ze pod konie poprzedniego roku wydany została publikacja pn.„Skarb średniowieczny z Głogowa: Analizy specjalistyczne i konserwacja wybranych zabytków”. Wydana w 500 egzemplarzach publikacja, zawiera opisy i analizy 150 monet, 7 sztabek i bryłki srebra pochodzących ze skarbu odkrytego w 1987 r. na terenie głogowskich ogródków działkowych.

muzeum

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.