Głogów: Razem powalczą o pieniądze

0
591
2014-01-03-konferencja-prasowa-Jan-Zubowski@Glogow-1530556_374067879396693_583585406_n

Prezydent Jan Zubowski wraz z innymi samorządowcami z Zagłębia Miedziowego podpisał List Intencyjny w sprawie modernizacji i budowy linii kolejowej między Legnicą, Lubinem, Polkowicami, a Głogowem. Dzięki temu, wspólnymi siłami będą mogli starać się o unijne pieniądze na remont i rozbudowę sieci kolejowej w Legnicko – Głogowskim Okręgu Przemysłowym.

Inicjatorem spotkani był prezydent Lubina Robert Raczyński, który zaprosił 9 samorządowców w celu podpisania listu intencyjnego. Celem jest pozyskanie unijnych pieniędzy na odnowienie linii kolejowej nr 289, łączącej Legnicę z Głogowem oraz budowa nowej, łączącej Lubin z Polkowicami i Głogowem. Samorządowcy podkreślili, że jest to ostatni czas, żeby starać się o pieniądze z unijnej kasy.

Do projektu przyłączyli się: prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski, prezydent Głogowa Jan Zubowski, wójt gminy Głogów Andrzej Krzemień, wójt gminy Miłkowice Waldemar Kwaśny, wójt gminy Lubin Irena Rogowska, burmistrz Polkowic Wiesław Wabik, wójt gminy Żukowice Krzysztof Wołoszyn i przewodniczący Związku Gmin Zagłębia Miedziowego Emilian Stańczyszyn.

Listu nie podpisała tylko Irena Rogowska, wójt gminy Lubin, która mówiła, że wstrzyma się z podpisem do czasu wyjaśnienia wszystkich kwestii. Wójt gminy Lubin ma pewne wątpliwości i chce wiedzieć czy np.pociągi będą tylko przejeżdżać przez gminę czy też się zatrzymywać.

“Chcemy, aby to zadanie uznane zostało jako zadanie priorytetowe w środkach urzędu Marszałkowskiego, uważamy, że pomoże to w sposób znaczący poprawić bezpieczeństwo przemieszczających się na tym terenie” – wyjaśniał Prezydent Jan Zubowski.

Takie połączenie znacznie ułatwiłoby komunikację tysiącom ludzi, którzy codziennie dojeżdżają do pracy z Głogowa do Polkowic, Lubina i Legnicy – “Posiadamy wiedzę, że na terenie samej strefy w Polkowicach pracuje ok. 6,5 tysiąca ludzi w większości dojeżdżających” – mówi Prezydent Głogowa.

W projekcie przewidziane jest wykorzystanie części linii kolejowych należących do KGHM-u co umożliwiłoby transport pracowników kombinatu do pracy – “Liczymy na to i są już wstępne deklaracje, że KGHM zaangażuje się w tę inicjatywę” – mówił Zubowski.

Jeżeli dojdzie do realizacji tej inwestycji konieczny byłby udział finansowy gmin uczestniczących w tym projekcie – “Do nas należałaby budowa centrów przesiadkowych, uruchomienie komunikacji autobusowej z centrum miejscowości do przystanku kolejowego” – wyjaśnia Jan Zubowski.

Starania o pieniądze na inwestycje kolejowe samorządowcy rozpoczną już w najbliższych miesiącach tego roku.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.