Związkowcy KGHM walczą o dodatkową premię

0
542
2013-10-30-Ryrzard-Zbrzyzny-konferencja-na-temat-KGHM@Glogow-fot.D.Jeczmionka-01-

Związkowcy z KGHM walczą o dodatkową premię dla pracowników kombinatu jako rekompensatę za niższą nagrodę zysku. 9 stycznia odbędzie się w tej sprawie spotkanie przedstawicieli związków zawodowych z zarządem.

9 stycznia w KGHM rozpoczną się rozmowy przedstawicieli związków zawodowych z zarządem kombinatu w sprawie wynagrodzeń w koncernie miedziowym.

“Tego dnia odbędzie się spotkanie stron Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Strona społeczna zasygnalizowała  już pod koniec listopada oczekiwania odnośnie do premii rekompensującej niższą nagrodę z zysku za 2013 r., jak i podwyżki podstawowego składnika wynagrodzeń w 2014 r. Zarząd ma oczywiście inne zdanie na ten temat, zobaczymy, w którym miejscu strony się spotkają” – informuje Dariusz Wyborski, rzecznik KGHM.

Związkowcy utrzymują, że pracownicy otrzymają w tym roku niższą nagrodę, ponieważ zysk netto KGHM jest obniżony przez wprowadzony wiosną 2012 r. podatek od wydobycia miedzi i srebra. Domagają się więc w zamian wypłaty jednorazowej premii za  osiągnięcie bardzo dobrych wyników produkcyjnych.

Ponadto ZZPPM oczekuje ustalenia wskaźnika wzrostu wynagrodzeń na 2014 r. na poziomie minimum 5 proc., jak również  przebudowania tabeli stawek osobistego zaszeregowania (to podstawowy składnik wynagrodzenia, od którego liczy się premie i dodatki).

Według wstępnych wyliczeń wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w 2013 r. wyniósł  2,5 proc. (0,9 proc. licząc z nagrodą z zysku). KGHM ujawnia, że w 2012 r. średnie wynagrodzenie wyniosło 7.637 zł brutto.

Wiosną przyszłego roku rząd powinien przeanalizować skutki wprowadzenia podatku od wydobycia miedzi i srebra – tak stanowi ustawa.   W ustawie o podatku od niektórych kopalin jest zapis mówiący o tym, że po dwóch latach funkcjonowania tego podatku, minister finansów przedstawi sejmowi raport o wpływie tego podatku na kondycję spółki KGHM-u. Na bazie tej informacji sejm miał podjąć decyzję o zmianie kryterium i wielkości tego podatku – “Już dziś wiadomo, że takich zmian nie będzie. Zapisano już kwotę zbliżoną do kwoty z roku 2013” – twierdzi Ryszard Zbrzyzny, działacz związkowy i poseł SLD. Poseł twierdzi, że ten zapis determinuje zachowania zarządu spółki KGHM-u, co będzie się przekładało na możliwości rozwojowe firmy.

W grudniu z apelem o zniesienie podatku do premiera zwrócił się Sejmik Dolnego Śląska (przedstawiciele PO wstrzymali się od głosu). Wcześniej taki gest wykonali prezydent Lubina oraz radni miejscy i powiatowi. Jednak w budżecie państwa na 2014 r. zapisano wpływy z daniny na niezmniejszonym poziomie. KGHM płaci 6–7 mln zł podatku dziennie.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.