Zintegrowane działania w sprawie budowy drugiego mostu

0
597
2013-12-16-spoleczny-komitet-budowy-drugiego-mostu@glogow-IMG_8843

Społeczny Komitet Budowy Drugiego Mostu w Głogowie ma już swoją oficjalną stronę na facebooku. Od początku przyszłego roku, w kilkunastu gminach, zbierane będą także podpisy pod petycją, która skierowana zostanie do marszałka województwa dolnośląskiego. Członkowie Komitetu zaczynają działać, twierdząc, że tylko zintegrowane, oddolne działanie ma szansę przynieść efekty.

Parę dni temu odbyło się trzecie spotkanie Komitetu Społecznego, którego celem jest nagłośnienie jednego z najważniejszych problemów Głogowa, jakim jest brak drugiej przeprawy mostowej.

Jednym z inicjatorów Komitetu jest przewodniczący Rady Gminy Wiejskiej Głogów Lech Gostyński. W jego skład weszli, m.in. także Jerzy Hołownia, Dariusz Czaja, Tomasz Kurzawa, Jerzy Akielaszek.

Lech Gostyński wymienia dwa powody, które utrudniają współpracę na rzecz budowy drugiego mostu: brak porozumienia między samorządami na szczeblu lokalnym oraz  brak wsparcia społecznego  –” W tej sprawie potrzebne jest zintegrowane działanie” – mówi Gostyński – “My nie chcemy budować mostu, ale wsparcie oddolne powinno pomóc politykom, którzy będą o ten most walczyć” – dodaje.

Dlaczego teraz wyszli z taką inicjatywą? Z dwóch powodów. Po pierwsze teraz mamy do czynienia z ostatnim rozdaniem tak dużych pieniędzy z  unijnego budżetu, po drugie, zbliżają się wybory prezydenckie, samorządowe, europarlamentarne i parlamentarne – “Jeśli my teraz nie wykorzystamy tej szansy, żeby coś zadziałać w tej sprawie, to o moście będziemy mogli zapomnieć – “Okres przed wyborami to jest dobry czas, kiedy politycy będą się liczyć z opinią społeczeństwa i nie będą obojętni na tysiące podpisów obywateli” – mówi Gostyński.

Przypomnijmy, że podczas konsultacji społecznych, 25 listopada, Marszałek Jerzy Tutaj zapowiedział, że do 2015 roku ma zostać przygotowany projekt i dokumentacja, dotycząca budowy drugiego mostu oraz obwodnicy Głogowa. O środki na inwestycję Urząd będzie się ubiegał w ramach Strategii Rozwoju Polski Zachodniej.

Społeczny Komitet uważa, że na pieniądze ze Strategii Polski Zachodniej nie możemy liczyć. Szansę natomiast upatrują w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego – “Jest to konkretny dokument, który w przyszłym półroczu będzie zamknięty i później żadna ingerencja już nie będzie możliwa” – mówi Tomasz Kurzawa.

Członkowie Komitetu zapowiedzieli, że teraz biorą się do pracy. Dwa dni temu została założona strona na facebooku Społecznego Komitetu Budowy Drugiego Mostu w Głogowie. Są już przygotowane apele oraz petycje, pod którymi będą zbierane podpisy z początkiem nowego roku. Zebrane podpisy trafią do marszałka województwa dolnośląskiego. Wszyscy członkowie Komitetu podkreślają konieczność zintegrowanego działania, dlatego podpisy będą zbierane we wszystkich gminach ościennych, a także w Sławie, we Wschowie, Szlichtyngowie i innych gminach.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.