Prezydent złamał prawo – twierdzi Roman Bochanysz

0
570
zdjęcie 2013-12-03-Jan-Zubowski-fot.D.Jeczmionka-01-

Roman Bochanysz zarzuca prezydentowi złamanie procedury uchwalania budżetu – “Jest to nie tylko naruszenie uchwały Rady Miejskiej, ale kolejne bezczelne działanie prezydenta wobec radnych” – mówi Bochanysz.

Radny Roman Bochanysz zarzuca Prezydentowi Głogowa złamanie prawa. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej o procedurze uchwalania budżetu miasta Głogowa, prezydent przygotowuje projekt budżetu i przekazuje Radzie Miejskiej do wypracowania wniosków i zaopiniowania. Od tej pory czas pracy nad budżetem przypada Radzie Miejskiej. Komisje i Kluby Radnych zgłaszają wnioski i opinie oraz przedstawiają Komisji ds. Budżetu i Rozwoju Miasta, która zebrała się w tym roku 10 grudnia. Komisja ta wypracuje dopiero ostateczne wnioski i opinię i przedstawi prezydentowi. Dopiero wtedy prezydent, zgodnie z uchwałą o procedurze, przyjmuje lub odrzuca te wnioski w terminie 7 dni, podając uzasadnienie.

Roman Bochanysz twierdzi, że prezydent dopuścił się złamania procedury uchwalania budżetu oraz ingerował w pracę radnych. “Kiedy dowiedział się, że większość radnych będzie proponowała inne zadania zamiast realizacji przystosowania mostu kolejowego na tymczasową przeprawę, w dniu 2 grudnia wycofał sam to zadanie i oświadczył, że zmniejszy o tę kwotę budżet, uniemożliwiając w ogóle złożenie tych wniosków” – mówi Roman Bochanysz. “Jest to nie tylko naruszenie uchwały Rady Miejskiej, ale kolejne bezczelne działanie prezydenta wobec radnych” – dodaje.

“Prezydent nie złamał żadnego prawa” – mówi Krzysztof Sadowski, rzecznik prezydenta i zapowiada, że Jan Zubowski zamierza dopiero wycofać zadanie dotyczące przebudowy mostu kolejowego z projektu, ponieważ nie został on jeszcze przedstawiony Radzie.

“Prezydent wycofuje się z zadania, które podobno popierają mieszkańcy” – komentuje Roman Bochanysz.

Parę dni temu prezydent przedstawił wyniki ankiety, z której wynika, że 80 % mieszkańców  Głogowa popiera pomysł przebudowy mostu kolejowego. Jan Zubowski zapowiedział wtedy, że poczeka z tym zadaniem, na planowane w przyszłym roku spotkanie w Starostwie Powiatowym. Ma być na nim omawiana Strategia Polski Zachodniej, w której mają zostać ujęte środki na budowę obwodnicy Głogowa i drugiej przeprawy mostowej – Jeżeli w tym dokumencie nie będzie konkretnych danych, czyli do kiedy projekt i jego realizacja to zaproponuję radnym przyjęcie tego wniosku” – mówił wtedy Jan Zubowski.

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.