“Pomagając innym pomagam sobie” – głogowscy wolontariusze obchodzili swoje święto

0
645
2013-12-06-miedzynarodowy-dzien-wolontariusza@Glogow-fot.D.Jeczmionka-01-

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej spotkali się wolontariusze z Klubu “Serce otwiera Serce”, działającego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Okazją do spotkania był obchodzony 5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Ewelina Śmietana, opiekunka Klubu, podziękowała wszystkim wolontariuszom za ich bezinteresowną pomoc i trud włożony w pracę.

Klub Wolontariusza “Serce otwiera serce” funkcjonujący przy MOPS-ie, zrzesza ludzi, którzy dobrowolnie i bez wynagrodzenia niosą pomoc, angażując się w prace na rzecz innych osób. Za swoją pracę i bezinteresowność głogowscy wolontariusze odebrali dyplomy gratulacyjne, podczas obchodzonego 5 grudnia Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.

Obecnie Klub liczy 20 członków, a wśród nich są uczniowie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, studenci, emeryci, renciści a także osoby pracujące. Najmłodszy wolontariusz ma 11 lat, a najstarszy 65.

Członkowie Klubu mówią, że praca wolontariusza przynosi bardzo wiele korzyści – “W życiu ciągle gdzieś pędzimy, a pracując jako wolontariusz można się zatrzymać na chwilę i zastanowić”  – mówi Pani Joanna, wolontariuszka Klubu i dodaje  –  “Pomagając innym pomagam sobie, czuję się lepiej gdy wiem, że komuś pomogę”.

Wolontariat może też być sposobem na spędzanie wolnego czasu – “Byłam w takim okresie w moim życiu, kiedy miałam “dołka” i pomyślałam, że zamiast siedzieć bezczynnie i się użalać na sobą to wykorzystam ten czas konstruktywnie, więc zgłosiłam się na wolontariusza” – mówi Agnieszka, studentka.

Wolontariusze pomagają między innymi osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym, a także dzieciom. Wolontariusze świadczą różnorodną pomoc, która dostosowana jest do indywidualnych potrzeb np. wsparcie psychiczne, wspólne spacery, korepetycje. Ponadto uczestniczą przy organizacji wszelkiego rodzaju uroczystości. Stworzyli nawet projekt własnej koszulki teraz szukają sponsora, który wesprze działalność Klubu i zasponsoruje wykonanie koszulek.

Idee wolontariatu trzeba zaszczepiać już od najmłodszych lat. W piątek, 6 grudnia, odbył się happening pod nazwą “Lubię pomagać”. Najmłodsze dzieci z klas I – III, ze Szkoły Podstawowej nr 2, przez cały poprzedni tydzień zbierały żywność, która następnie została przekazana osobom potrzebującym.Rozstrzygnięty został także konkurs “Otwarte serce, pomocna dłoń”.

Dzieci zostały zapoznane z ideą wolontariatu –“Wychodzimy z inicjatywą wolontariatu do najmłodszych, ten happening był okazją dla dzieci, aby dowiedzieć się kim jest wolontariusz i co robi” – mówi Ewelina Śmietana.

W Polsce wolontariat jest mniej powszechny niż na Zachodzie, w dużej mierze z powodu braku odpowiednich inicjatyw w czasach PRL-u. Sytuacja ulega jednak wyraźnej poprawie od lat 90. kiedy zaczęły powstawać liczne organizacje pozarządowe. Dziś na terenie kraju istnieje sieć Centrów Wolontariatu, które pośredniczą między osobami szukającymi pomocy i gotowymi ją ofiarować. Nieoceniony wpływ na rozwój świadomości pro-społecznej wywarła również Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Szacuje się, że obecnie ok. 10% Polaków jest lub bywa wolontariuszami.

2013-12-07-miedzynarodowy-dzien-wolontariatu@Glogow-DSCN2951

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.