Pobudka i Śniadanie Górnicze w szkole im. J. Wyżykowskiego

0
533
2013-12-06-swieto-barborki@zespol-szkol-Wyzykowskieho@Glogow-fot.D.Jeczmionka-02-

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im. J. Wyżykowskiego obchodzili wczoraj uroczystości barbórkowe. Zamiast dzwonka, w szkole rozbrzmiały dźwięki Orkiestry Górniczej. Po zakończeni tzw. Pobudki Górniczej i uroczystym apelu, pod pomnikiem Patrona Szkoły, zostały złożone kwiaty, a gości zaproszono na tradycyjne Śniadanie Górnicze.

Tradycje i zwyczaje górnicze głęboko zakorzenione są  w życiu mieszkańców zagłębia miedziowego. Spotkać je można zarówno w obyczajach codziennych, jak choćby w przekazywanym sobie pozdrowieniu „Szczęść Boże”, jak również w corocznych obchodach górniczego święta – Barbórki, podczas którego organizowane są karczmy piwne z tradycyjnym skokiem przez skórę, akademie połączone z wręczeniem odznaczeń, wyróżnień i honorowych szpad górniczych. Jedną z tradycji jest także kultywowana od lat Pobudka Górnicza oraz  Śniadanie Górnicze.

W Zespole Szkół im. J. Wyżykowskiego, której patronem jest odkrywca złóż polskiej miedzi oraz kształci młodzież w zawodach związanych z przemysłem miedziowym, od lat uroczyście obchodzone jest święto Barbórki. Z tej okazji w szkole miała miejsce tradycyjna Pobudka Górnicza, która rozpoczęła się koncertem w wykonaniu Orkiestry Górniczej. Uczniowie klasy górniczej odśpiewali hymn górniczy.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Zarządu Starostwa Powiatowego, kombinatu i służb mundurowych. Wśród zaproszonych gości była też Cecylia Ewa Stankiewicz z Fundacji Polska Miedź, która przekazała na rzecz szkoły kwotę 15 tys. zł – “Pieniądze zostaną przeznaczone na doposażenie zawodowej pracowni górniczej” – powiedziała nam Stefania Kramarzewska, Dyrektor Zespołu Szkół.

Na zakończenie oficjalnych uroczystości, uczniowie zaśpiewali “Sto lat”  przedstawicielom Zarządu Powiatu, dziękując za wykonaną termomodernizację szkoły i budowę boiska wielofunkcyjnego, które na dniach zostanie ukończone.

Uczniowie i goście złożyli kwiaty pod pomnikiem patrona szkoły Jana Wyżykowskiego. Następnie Dyrekcja zaprosiła gości na tradycyjne Śniadanie Górnicze.

W głogowskiej szkole uczy się prawie 700 uczniów. W czerwcu mury szkoły opuścili pierwsi absolwenci klasy górniczej. Dziś większość z nich odbywa staże w kombinacie. Oprócz klasy górniczej, hutniczej i wiertniczej, w tym roku w placówce rozpoczęła naukę klasa realizująca zajęcia specjalistyczne w zakresie kształcenia służb mundurowych. Jej celem jest zapoznanie uczniów ze specyfiką pracy zawodowego żołnierza, policjanta i strażaka.

2013-12-06-swieto-barborki@zespol-szkol-Wyzykowskieho@Glogow-fot.D.Jeczmionka-01-

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.