Ostrzeżenie przed silnym wiatrem i śnieżycami

0
477
2013-12-03-ostrzeżenie -przed-silnym-wiatrem@Glogow-Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2013-12-05 154636

Biuro Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu ostrzega przed silnym wiatrem, który może wystąpić dziś wieczorem i jutro na terenie Dolnego Śląska. Wiatr w porywach może osiągnąć nawet do 100 km/h. Wiatrowi towarzyszyć będą przelotne opady śniegu, co spowoduje występowanie miejscami zawiei śnieżnych.

Od dzisiejszego popołudnia do jutrzejszego wieczoru w całej Polsce spodziewany się porywisty wiatr, który przeważnie będzie osiągać 85-100 km/h.

Sytuacja będzie na tyle groźna, że apogeum wichur przeciągnie się na cały jutrzejszy dzień, gdy miliony Polaków będą zmierzać do pracy i szkół i z powrotem do domów. Dbanie o własne bezpieczeństwo to podstawa. Przy silnych podmuchach możliwe są zawieje i zamiecie śnieżne, poważnie ograniczające widzialność.

Warto przeparkować samochody spod drzew, usunąć lub zabezpieczyć wszystkie rzeczy leżące luzem na balkonie lub przed domem oraz trzymać się z dala od drzew i linii napowietrznych.

Temperatura balansować będzie w pobliżu zera, a więc miejscami utworzy się pokrywa śnieżna o wysokości na ogół nie przekraczającej 5 cm. W nocy z piątku na sobotę wiatr zacznie słabnąć, ale nadal może powiewać do 70-75 km/h, a więc stanowić zagrożenie.

Przyczyną pogodowego alarmu jest bardzo głęboki niż o imieniu Ksawery, który znad Morza Północnego przemieszcza się przez południową Skandynawię (m.in. Sztokholm) i środkowy Bałtyk ku zachodniej Rosji. Ciśnienie w jego centrum spadnie do 955 hPa.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.