Głogów: Szkoła Cukrzycy działa coraz prężniej

0
743
2013-12-02-glogowskie-stowarzyszenie-cukrzykow@Glogow-sly39

Zakończony właśnie miesiąc walki z cukrzycą stał się okazją do podsumowania działań głogowskiej Szkoły Cukrzycy, która funkcjonuje w naszym mieście od początku października. Powstanie Szkoły zostało zainicjowane przez, działający od ponad 30 lat, głogowski oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Od początku października działa w Głogowie Szkoła Cukrzycy. Szkoła powstała z inicjatywy głogowskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.  Biuro i dwa gabinety Szkoły znajdują się w przychodni przy ul. Kościuszki. Zmiany, które ostatnio zaszyły w strukturze funkcjonowania głogowskiego szpitala nie wpłynęły na działalność Szkoły – “Jesteśmy już po rozmowie z prezesem Brzozowski, który docenia naszą działalność i wyraża chęć dalszej współpracy” – informuje Ewa Smorawińska ze Stowarzyszenia Diabetyków.

“Ostatnie miesiące to dla nas przede wszystkim wewnętrzna edukacja poprzez wyjazdy, konferencje i szkolenia” – mówi Ewa Smorawińska.

W Szkole regularnie odbywają się wykłady, których celem jest edukacja cukrzycowa, prowadzona przez specjalistów pielęgniarstwa diabetologicznego. Cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem – “Chore na cukrzycę osoby, często muszą czekać długie miesiące na kolejne wizyty u diabetologa, więc spotkanie z naszymi specjalistami jest dla nich ratunkiem”.

Kolejnym ważnym działaniem Stowarzyszenia jest prowadzenie edukacji na temat cukrzycy dzieci i ich rodziców – “Staramy się, żeby w Głogowie odbywały się konsultacje dla dzieci i młodzieży z prof. Anną Noczyńską z Wrocławia, cały czas czekamy na odpowiedź od pani profesor”.

Na razie zaplanowane są wykłady dla nauczycieli i rodziców uczniów chorych na cukrzycę – “Na wykładach będziemy opowiadać o praktycznej stronie radzenia sobie z chorobą, o podejściu do dziecka, które ma cukrzycę. Ich celem jest oswojenie z tematem cukrzycy osób, które nigdy nie maiły do czynienia z chorobą”.

W listopadzie zostały także zainicjowane profilaktyczne badania przesiewowe w zakładach pracy i instytucjach na terenie powiatu głogowskiego – “Zespół pielęgniarek przeprowadza badanie poziomu cukru w miejscu pracy, po którym każdy pracownik dostaje wyniki” – mówi Ewa Smorawińska i dodaje, że zapełnia się już kalendarz na badania wśród pracowników w przyszłym roku.

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.