„Mariapocs – węgierska Częstochowa” w głogowskim muzeum

0
406
2013-12-01-wystawa w Muzeum@Glogow-plakat-mariapocs-plakat

5 grudnia w Muzeum Archeologiczno – Historycznym odbędzie się wernisaż wystawy „Mariapocs – węgierska Częstochowa”. Prezentowana wystawa przedstawia najsłynniejsze sanktuarium maryjne na Węgrzech.

Głogowskie muzeum zaprasza do oglądania wystawy „Mariapocs – węgierska Częstochowa”, która prezentuje najsłynniejsze sanktuarium maryjne na Węgrzech. Zbudowane przez Zakon Bazylianów sanktuarium z piękną barokową świątynią stało się miejscem pielgrzymek. Do cudownej ikony Matki Boskiej Płaczącej przybywają i modlą się wierni nie tylko z Węgier, ale i z Ukrainy, Słowacji czy Rumunii. W 1991 roku sanktuarium w Mariapocs odwiedził papież Jan Paweł II.

Ikona w Máriapócs jest kopią, gdyż oryginał przechowywany jest w katedrze św. Szczepana w Wiedniu. Jest to wizerunek Marii z Dzieciątkiem w bizantyjskim typie Hodegetrii. Dzieciątko trzyma w ręku kwiat, symbol Trójcy Świętej. Pod względem artystycznym należy do prowincjonalnego nurtu ikon malowanych w XVII wieku przez karpackich Rusinów.

Początki kultu wiążą się z datą 14 listopada 1696 gdy na ikonie miały się pojawić krople, uznane za łzy. Zjawisko to powtarzało się więcej razy i było obserwowane przez wiele osób

“Ekspozycja przybliża także, mało nam znane wątki, wspólnego dla Polski i Węgier dziedzictwa chrześcijańskiego, jak np. sanktuarium jasnogórskie w Częstochowie, klasztor klarysek w Starym Sączu oraz św. Jadwiga – królowa i patronka Polski i Litwy” – informuje Ewelina Wyrwas z głogowskiego muzeum.

Wernisaż wystawy odbędzie się 5 grudnia o godz. 17.00. Wystawę będzie można zwiedzać do końca lutego 2014r.

Patronat honorowy nad wystawą objął Prezydent Miasta Głogowa Jan Zubowski.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.