Głogów: Tymczasowe rozwiązanie dla budowy drugiego mostu

0
813
2013-11-23-przebudowa-nitki-kolejowej-na-moscie-kolejowym@Glogow-800px-Glogow_Most_kolejowy_2005_1

Do 5 grudnia przeprowadzane będą ankiety wśród mieszkańców Głogowa, na temat przekształcenia jednej nitki kolejowej na moście dla ruchu samochodowego. Ma to być tymczasowe rozwiązanie do czasu budowy drugiego mostu i obwodnicy Głogowa. Cała inwestycja kosztuje 16 mln zł i jeśli radni ją przegłosują, będzie gotowa już za dwa lata.

Wczoraj pisaliśmy o spotkaniu mieszkańców Głogowa z Jerzym Tutajem z Urzędu Marszałkowskiego, który ponownie obudził nadzieje mieszkańców Głogowa na budowę drugiej przeprawy mostowej. Niestety nie wszyscy wierzą, że nastąpi to w najbliższym czasie.

Inne rozwiązanie proponują władze miasta. Miałoby to być tymczasowe rozwiązanie do czasu budowy drugiej przeprawy, które ułatwi mieszkańcom Głogowa przyjazdy i wyjazdy z miasta.

Inwestycja ma polegać na przekształceniu jednej części mostu kolejowego na Odrze na drogę dla ruchu samochodowego. Cała trasa ma liczyć 1 300 m. Na samym moście ruch będzie jednokierunkowy, kierowany sygnalizacją świetlną. Droga na moście przeznaczona będzie dla samochodów do 3,5 tony – “Ta inwestycja kierowana będzie głównie do mieszkańców Głogowa, którzy chcą szybciej wyjechać oraz wrócić do miasta” – mówi Krzysztof Sadowski, Naczelnik Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta.

Zdaniem Sadowskiego, budowa drugiego mostu i obwodnicy Głogowa to perspektywa kilkunastu lat – “Wiele miast, które są większe od Głogowa, nie mają obwodnic, więc w kolejce po pieniądze na obwodnicę jesteśmy na dalekim miejscu”. Dlatego władze samorządu proponują rozwiązanie tymczasowe, które gotowe byłoby już w 2015 r.

Trwają właśnie konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy Głogowa wypowiedzą się na temat planowanej inwestycji. Rozesłanych zostało ponad sto listów do instytucji, stowarzyszeń i firm zainteresowanych przeprawą, w celu wyrażenia swojego zdania na ten temat – “Oprócz tego, od 23 listopada do 5 grudnia, pracownicy Urzędu odwiedzą ok. 100 osób z ankietami”.

Na stronie facebooka Urzędu Miejskiego również można zagłosować “za ” lub “przeciw”.

Te głosy mają być podpowiedzią dla tych, którzy będą o tym decydować. Ostateczną decyzję podejmie Rada Miasta, która może jeszcze w tym roku będzie głosować za zabezpieczeniem środków finansowych na tę inwestycję w budżecie miasta. A chodzi o sumę 16 mln złotych.

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.