Jeszcze zbyt mało rozmawiamy o seksie

0
526
2013-11-23-akademia-kobiet-zainspirowanych@Glogow-fot.D.Jeczmionka-IMG_8515

W sobotnie przedpołudnie, kilkadziesiąt głogowianek uczestniczyło w wykładach prowadzonych przez ekspertów z różnych dziedzin w ramach VIII edycji Akademii Kobiet Zainspirowanych. Medycyna estetyczna, program zdrowego odżywiania, warsztaty makijażu oraz seksualność współczesnych kobiet to główne tematy, w których uczestniczyły głogowianki. 

W Głogowie po raz pierwszy odbyła się Akademia Kobiet Zainspirowanych, która zorganizowana była pod hasłem “Naturalnie, że zdrowe”. Spotkanie rozpoczęło się wykładem o medycynie estetycznej.

Następnie uczestniczki Akademii, mogły nauczyć się sztuki makijażu – “Na moich prelekcjach pokazuję kobietom, że w szarej codzienności mogą też być piękne, tylko trzeba umieć to piękno wydobyć, bo każda z nas jest piękna”  – mówiła Ewa Borkowska, prowadząca warsztaty makijażu.

Gościem specjalnym spotkania i najbardziej oczekiwanym przez uczestniczki, był dr Andrzej Depko, który mówił o kobiecej seksualności i jej determinantach.

W polskim społeczeństwie jeszcze zbyt mało rozmawia się o seksualności – “Mam nadzieję, że przez to, że spotykam się i staram się rozmawiać  na takich własnie wykładach, coś się będzie w ludziach otwierało i zmieniało” – mówił Andrzej Depko.

Badania prowadzone w Polsce pokazują, że 70% par nie rozmawia ze sobą na temat problemów jakie pojawiają się w sferze seksu.

Zdaniem lekarza dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze w Polsce jest wciąż jeszcze utrudniony dostęp do specjalistów, u których można by się poradzić w sprawach seksualności. Drugim powodem jest to, że nie uczymy się rozmawiać o seksie – “Dom bardzo często staje się pierwszym miejscem, w którym kształtuje się tabu mówienia o seksualności, później w szkole lekcje wychowania seksualnego pozostawiają wiele do życzenia jeśli chodzi o poziom merytoryczny i dlatego wkraczamy w dorosłe życie ze świadomością, że lepiej o tym nie rozmawiać” – mówi Andrzej Depko.

Jak zauważa dr Depko w ostatnim czasie jednak seksualność kobiet ewaluuje – “Współcześnie kobiety są wyemancypowane, niezależne, nie boją się konsekwencji swojej seksualności i mogą się nią bardziej cieszyć”.

Akademia Kobiet Zainspirowanych to pomysł na to, aby kobiety mogły się spotykać, integrować, wymieniać doświadczeniami i przede wszystkie inspirować – “Przepis na sukces kobiet jest taki, żeby spotykały się panie z różnych środowisk i w różnym wieku, aby nawzajem się motywować i inspirować” – mówiła Aldona Ziółkowska – Bielewicz, koordynatorka wydarzenia.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.