Zasłużeni głogowianie odznaczeni

0
539
2013-11-01-sesja-rady-powaiu-i-miasta-11-listopada@Glogow-fot.D.Jeczmionka-01-

Z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości, odbyła się uroczysta sesja połączonych Rad Powiatu i Miasta, podczas której wręczono Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Głogowa Jerzemu Górskiemu. Podczas sesji Tytułem Zasłużony dla Miasta Głogowa uhonorowani zostali głogowianie: Mirosław Dąbrowski, ks. Rafał Zendran oraz Andrzej Kosmalski, który pośmiertnie otrzymał ten tytuł.

Podczas uroczystej sesji połączonych Rad Powiatu i Miasta, która odbyła się w Dzień Odzyskania Niepodległości, 11 listopada,  tytuł Honorowego Obywatela Miasta Głogowa odebrał Jerzy Górski – “Ze słabości wyciągam siłę, staram się zarażać ludzi ideą z którą idę przez życie. To nie jest praca – to jest pasja” – mówił Jerzy Górski, inicjator i organizator wielu imprez sportowych w Głogowie.

Tytuły Zasłużony dla Miasta Głogowa nadano w tym roku trzem głogowianom.  Wśród nich jest proboszcz parafii kolegiackiej Rafał Zendran“Wierzę, że składając moją kandydaturę do tego tytułu, nie widzieliście tylko w mojej osobie kontynuatora odbudowy kolegiaty, ale chciałbym wierzyć, że Państwo  doceniacie wielkość mojego kapłaństwa”.

Zasłużonym dla Miasta Głogowa został wieloletni  prezes spółdzielni mieszkaniowej Nadodrze, Mirosław Dąbrowski – “Wyróżnienie Zasłużony dla Miasta, w którym się mieszka, żyje i pracuje jest czymś szczególnym. Żaden Order tak nie cieszy jak to właśnie wyróżnienie”.

Tytuł ten nadano także pośmiertnie Andrzejowi Kosmalskiemu, działaczowi związkowemu, który brał udział w tworzeniu struktur zakładowych NSZZ Solidarność, następnie struktur miejskich w Głogowie. Akt nadania tytułu odebrał jego syn, który mówił- “Myślę, że gdyby ojciec mógł być tutaj dzisiaj, powiedziałby, że ten tytuł jest wyróżnieniem dla wszystkich działaczy pierwszej Solidarności podziemnej i tym wszystkim osobom dedykuję to wyróżnienie”.

Sesję, która odbyła się w Miejskim Ratuszu, poprzedziły uroczystości pod pomnikiem Dzieci Głogowskich, w których uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i powiatu, posłowie na Sejm oraz przedstawiciele głogowskich instytucji i organizacji. Jak co roku był Apel Pamięci, salwy  honorowe, kwiaty złożone pod pomnikiem.

2013-11-01-obchody-Dnia-Niepodleglosci-11-listopada@Glogow-fot.D.Jeczmionka-01-

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.